Radikal-çevrimiçi / Türkiye / 'Bartu' adı yasak
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  28 Ağustos 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Şen adam güneşe benzer, girdiği yeri aydınlatmış olur.
Cenap Şehabettin
Tarihte Bugün
Takvimler 28 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1927 yılında,
Türkiye, Belçika ve Lüksemburg arasında Ticaret Antlaşması imzalandı.
1952 yılında,
Et ve Balık Kurumu kuruldu. Kuruluşun çalışmalarına resmen 1 Ocak 1953 günü başlayacağı açıklandı.
1967 yılında,
Porselen ve seramik eşya ithali, Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklandı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

'Bartu' adı yasak

'Bartu' adı yasak
'Bartu' için nüfus dairesinde ayaküstü 'uygun' bir isim arayışına giren Yasemin ve Selim Atik çifti, 'Erdem'de karar kıldı. FOTOĞRAF: TİMUR SOYKAN
Oğullarına Fenerbahçe'nin efsanevi oyuncusu 'sinyör' Can Bartu'dan esinlenerek Bartu adını koymak isteyen Atik ailesi, nüfus dairesinden döndü: Olmaz, bu isim Türkçe değil

28/08/2003 (7320 kişi okudu)

TİMUR SOYKAN (Arşivi)

İSTANBUL - Avrupa Birliği'ne uyum yasaları paketler halinde TBMM'den çıkarken Avrupa yolunda engel olan uygulamalar günlük yaşamda aynen sürüyor. 6. Uyum Paketi 'isim yasağı'nı kaldırdı. Ancak yasa uygulanmaya konuluncaya dek yasak sürüyor. Türkiye'de 'yasak'lı isimlerden biri de 'Bartu'.
Ticaretle uğraşan Selim Atik ve Yasemin Atik'in ikinci çocuğu 29 Ekim 2002'de doğdu. Bebeğin ismi daha doğmadan önce belliydi. Koyu Fenerbahçe taraftarı baba, oğluna efsane oyuncu Can Bartu'dan esinlenerek Bartu adını verecekti. Bebek doğum kâğıdına böyle kaydedildi. Aile, hep birlikte TC kimlik numaralı yeni nüfus kâğıtlarnı almak için Bartu'nun nüfus kâğıdını çıkarma işini geciktirdi.

'Hatun olmaz!'
Nihayet 15 Ağustos'ta Avcılar Nufüs Müdürlüğü'ne gittiler ve ilk şaşkınlıklarını yaşadılar. Çünkü bebeğine 'Ayşe Hatun' ismini vermek isteyen bir kişi, "Hatun Türkçe değil" denilerek reddedildi. Başvuru sahibi "Hatun annemin adı" dediyse de kimseyi ikna edememişti.
Sıra Yasemin Atik'e geldiğinde memur, bebeğin ismini sordu. 'Bartu' yanıtını alınca, bu ismin yasak olduğunu söyledi. Yasemin Atik'e ismin Türk Dil Kurumu'nun belirlediği listede yer almadığı söylendi. Memurlar, bebeği bu isimle kaydederlerse, haklarında soruşturma başlatılacağını anlattı. Bunun üzerine memleketleri Karabük'ten başvuru yapmayı düşünen Atik çifti, "Türkiye'nin her yanında aynı liste var. Oradakiler de bu ismi kabul etmez. Ancak bir yıl önce gelseydiniz bu ismi oğlunuza verebilirdiniz" yanıtını alınca, nufüs cüzdanı alamadan binadan ayrıldı. Üç gün sonra tekrar nüfus müdürlüğüne gittiklerinde çocuğuna 'Aleyna' adını koyamayan bir baba ile tanıştılar.
Oysa 'Aleyna' adında üç arkadaşları vardı. Dahası Selim ve Yasemin Atik'e yedi yaşındaki çocukları Berkin'in isminin de de yasak olduğu söylendi!
'Bartu' için mahkemeye başvurmaları gerektiğini öğrenen Atik çifti, bezdirici formaliteleri düşünerek ayaküstü isim arayışına girdi. Sonuç: Erdem. Yasemin Atik, "Oğuz Çetin ve Uğur Dündar'ın çocuklarının isimleri de 'Bartu'. Resmi dairelerde 'Erdem', yakın çevresinde ise 'Bartu' adını kullanacak. Büyüyünce de eminim bu uygulamayı şaşırarak dinleyecek.
İnsanın bebeğine istediği ismi koyamaması kötü bir uygulama" diye konuştu.

Listeden seç, beğen, al
Bir buçuk ay önce doğan kızını Kürtçe 'sarı güneş' anlamına gelen
'Rozerin' ismiyle nüfusa geçirtmek isteyen Bülent Öz de yasaktan nasibini aldı. Dün Bakırköy Nüfus Müdürlüğü'ne giden baba Öz "Bu Türkçe değil" itirazıyla karşılaştı. Kendisine 'kullanılabilir/kullanılamaz' isimlerden oluşan bir liste verildiğini söyleyen Öz sorunu, yine Kürtçe olan ancak
'kullanılabilir' isimler listesinde yer alan 'Zilan' (tomurcuk) ismini seçerek çözdü...'Ortada bir Bartu ailesi var'

Fenerbahçe kulübünün yıldızı Can Bartu da soyadının 'isim' olarak kullanılamamasına bir anlam veremedi. Bartu "İlk kez böyle bir şey duyuyorum. Galiba adımı, kaçakçı ya da terörist adı olarak görüyorlar. Bu durum bana rahatsızlık vermez. Oradaki görevliye rahatsızlık verir. Hakkında yazı yazmaya değmez. 'Bartu' isimli bir sürü adam var. Oğuz Çetin ve Uğur Dündar'ın çocuklarının adı da Bartu. Soyadımın anlamını bilmiyorum. Babam koymuş. Babamın soyadı da Bartu. Yani, bir 'Bartu' ailesi var ortada" dedi.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 37 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 12:15:00 - Ege'de Türk ve Yunan gemileri çarpıştı
 • 10:45:00 - İlköğretim okullarına TSE standardı
 • 10:15:00 - Antakya'daki orman yangınında iki asker hayatını kaybetti
 • 00:00:10 - 86 bin öğretmen açığı var
 • ÖZLÜ SÖZ #295
  "Türk mankenine defilede eldiven giydiremezsiniz. Çünkü hayatında Beybi lastik eldivenden başkasını görmemiştir ki. Tersini yüzüne çıkarır."
  Barbaros Şansal, Yıldırım Mayruk'la beraber neden yabancı mankenlerle çalıştıklarını anlatıyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.