Radikal-çevrimiçi / Yaşam / Doğuştan 'Formula'cı
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  29 Ağustos 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Hayatı sürdüren üç şey vardır; Kendine saygı, kendine bilgi, kendine egemenlik.
Tennyson
Tarihte Bugün
Takvimler 29 ağustos tarihini gösterdiği zaman...

1929 yılında,
Türkiye ile Fransa arasında ticaret antlaşması imzalandı.
1938 yılında,
Askeri Mahkeme, Nazım Hikmet’i (Ran) orduyu kışkırttığı gerekçesiyle 28 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti.
1977 yılında,
Çeşitli gıda maddelerine yüzde 50, kolonya fiyatlarına yüzde 30-60 arası zam yapıldı.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Yaşam 

Doğuştan 'Formula'cı

Doğuştan 'Formula'cı
Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve eşi Ann gibi kızları Reina ve oğulları Jason da hız tutkunu. Jason Tahincioğlu, Formula Renault Şampiyonası'nda kullandığı otomobiliyle İzmit Yarış Pisti'nde antrenman yapıyor. FOTOĞRAF: TİMUR SOYKAN
Jason Tahincioğlu, yedi yaşında gaza bastığı yarış pistinde bu kez Formula 1'e hazırlanıyor. Genç yarışçı, Türkiye'den Formula 1 pilotluğu için en yakın aday

29/08/2003 (735 kişi okudu)

TİMUR SOYKAN (Arşivi)

İSTANBUL - Formula 1 yarışlarına 2005 yılında İstanbul ev sahipliği yapmaya hazırlanırken Türkiye'nin 'Formula 1' yarış pilotluğuna en yakın ismi; Jason Tahincioğlu.
Formula 1 için önünde uzun bir yol olsa da, henüz altı yaşında direksiyon başına geçen Tahincioğlu'nun yarışlarla dolu geçmişi, katedeceği süratin ipuçlarını veriyor. Britanya'da öğrenimini sürdüren 19 yaşındaki Tahincioğlu, pek çok genç pilotun Formula 1 dünyasına adım atabilmek için yarıştığı 'Formula Renault UK Şampiyonası'nda mücadele ediyor.
Jason Tahincioğlu, Bath Üniversitesi'nin Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde okuyor. Yaz tatili nedeniyle bugünlerde İstanbul'da. Britanya'da Formula Renault Şampiyonası'nda kullandığı yarış otomobiliyle İzmit Yarış Pisti'nde antrenman yapıyor.
12 yıl önce de sıcaktan eriyen bu asfalttaydı. Henüz yedi yaşında ama hız tutkunu bir çocuk olarak.
Onun hız tutkusu, babası Mümtaz Tahincioğlu'nun otomobil, hız ve yarışlara olan ilgisiyle başlamıştı. Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı olan, 'Kent Şekerleri'nin sahibi Mümtaz Tahincioğlu ve ailesi, hemen her hafta sonunu yarış pistlerinde geçiriyordu. Jason'ın annesi Ann ve ablası Raina da Karting pistlerinde yarışıyordu.

Aslında futbolcu olacaktı
Jason, anne ve babasının yarışlarda kazandığı kupalarla dolu evde, önceleri futbolcu olma hayalleri kuruyordu. Ancak babası, onu altı yaşındayken bir Go-Kart'a bindirince hayalleri değişti. Çocuklar için üretilmiş araçla ilk turunu attı. Daha sonra artık hızlı gitmenin keyfini almıştı. Babası, oğlunun açtığı yolda ilerlemesini keyifle izlerken annesi kaza korkusuyla pistlerde peşinden koşuyordu.
Diğer çocuklar, oyuncak için kavga ederken Tahincioğlu ailesinin iki çocuğu Jason ve Raina'nın rekabeti yarış pistindeydi. Anne ve babası yetişkinler kategorisinde, Jason ve Raina da mini kategoride yarışıyordu.
Kimi zaman iki kardeş, yarış pistinde birbirinin rakibiydi. Raina Tahincioğlu da, aynı Türkiye ikincisi olan annesi gibi erkek rakipleri karşısında başarılara imza atıyordu.
Jason, 1991 yılında başlayan şampiyonayı birinci olarak tamamladı ve dört yıl boyunca birinci oldu. Henüz 13 yaşındayken ilk kazasını yaptı. Yoldan çıkan aracıyla pistin kenarındaki lastiklere girdi, direksiyona sıkışan serçe parmağı kırıldı. Ablası da bir yarış sırasında takla atarak boynunu incitmişti.

Hollanda'da 'pişti'
Türkiye'de pahalı olan bu spora ilginin az olması ve rakiplerinin sınırlı olması Jason'ı yurtdışındaki yarışlara yöneltti. Türkiye'de şampiyon olurken Hollanda'daki yarışlara katıldı. Bir yarışta 26 kişi içinde yedinci oldu. 1996 yılında Türkiye'deki şampiyonaya bir sene ara verip Hollanda'da beş yarışa daha katıldı. Son yarışında 24 kişi arasından beşinci oldu. Kıyasıya rekabeti, Hollanda'daki yarışlarda tattı. Kendi ifadesiyle buralardaki yarışlardan çok şey öğrendi.
Jason Tahincioğlu Türkiye'ye döndükten sonra Promo Kategorisi'nin 1997 ve 1998 yılındaki şampiyonalarında birincilik kazandı. Ayrıca Avrupa Junior kategorisi şampiyonalarına katılıyordu. Ancak yaşadığı bir mide rahatsızlığı nedeniyle antrenman yapamadı ve başarılı olamadı.
Jason Tahincioğlu 2000 yılında da Türkiye Karting şampiyonu oldu. Aynı yıl Hollanda'daki antrenman sırasında önüne çıkan bir araca çarparak takla attı. Kazada köprücük kemiği kırıldı. Yedi haftalık tedaviden sonra yine pistlerdeydi. Karting kariyerini sekiz şampiyonlukla tamamladı.
15 yaşında babasının doğum günü hediyesi, Karting araçlarından iki kat daha hızlı bir Formula 3 aracına bindirmesi oldu. 2000 yılında Türkiye Formula 3 şampiyonasına saatte 220 kilometre hızla giden aracıyla katıldı ve ilk senesinde ikinci oldu.
Yapılan altı yarışın dördünü birincilik, üçünü de ikincilikle bitirdi. Ancak genç yarışçı, üniversite nedeniyle 2000-2002 yıllarında yarışmadı.
2003'te çeşitli sınavları geçerek otoritelerin dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak tanımladığı Formula Renault Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. Bu yarışlara kadar babasının mali desteğiyle yarışan Tahincioğlu'nun artık sponsorları var.

'Sıyrılacağım'
2003 yılındaki yarışlarda 30-35 yarışçı arasında, orta sıralarda yarışları tamamladı. Kimi Raikkonen'i Formula 1'e kazandıran Formula Renault Şampiyonası'nda ilk 10'da yer almayı hedefleyen Jason'ın, uzun vadedeki hedefleri büyük:
"İlk hedefim Formula 3 şampiyonu olmak. Eğer bu olursa daha sonra Formu-
la 1'de yarışmak. Ancak buna aday binlerce yarışçı var. Onların içinden sıyrılıp Formula 1 pilotu olmak için çok çalışacağım."


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 14 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
5
Yaşam sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #385
"Hande Ataizi: Nurgül'ü Asmalı Konak sürecinde tanıdım. Ama onu bu kadar doğal beklemiyordum. Bana çok naturel, sıcak, daha nasıl diyeyim...
Nurgül Yeşilçay: Lavuk..."
O kadar incilerle bezeli bir röportaj ki, bir taneyle sınırla kalmak istemedik...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.