Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Kolomb kadın mı?
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  27 Eylül 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür.
Aristo
Tarihte Bugün
Takvimler 27 eylül tarihini gösterdiği zaman...

1924 yılında,
Türkiye –İspanya Dostluk Anlaşması Ankara’da imzalandı.
1959 yılında,
Honshu tayfunu Japonya’da beº bin kiºinin ölümüne neden oldu.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Kolomb kadın mı?

Kolomb kadın mı?
Kolomb'un cinsiyeti ve mezarının yeri tartışmaları, yapılacak DNA testiyle altı ay içinde çözülecek.
İspanya Granada Üniversitesi Adli Tıp uzmanı Acosta: Amerika'yı keşfeden Portekizli Kristof Kolomb'un kadın olduğunu iddia eden bilim adamları var

27/09/2003 (1248 kişi okudu)

RADİKAL - İSTANBUL - Portekizli kâşif Kristof Kolomb'un mezarının hangi ülkede olduğu tartışmalarına, bu kez de 'Kolomb kadın mı, erkek mi?' tartışması eklendi.
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde devam eden '3. Avrupa Adli Bilimler Akademisi Kongresi'nde sunulan toplam 962 bildiriden en ilginç olanı, İspanya Granada Üniversitesi Adli Tıp Bölümü'nden Jose Antonio Lorente Acosta' ya aitti. 'Kristof Kolomb Bilmecesi' başlığını taşıyan konuşmasıyla Dr. Acosta'nın, Amerika'yı keşfeden kaptan Kolomb'un mezarının hangi ülkede olduğunu bilim dünyasına açıklaması bekleniyordu.

'Açıkta hiç soyunmamış'
Dr. Acosta, mezarın yerini henüz tespit edemediklerini belirtti, ardından da bilim dünyasında kâşifin 'kadın mı, erkek mi?' olduğunun tartışıldığını söyledi. Acosta, "Kolomb'un kendisi ve mezarıyla ilgili pek çok teori var. Klasik teoriye göre Kolomb bir denizci. Ancak bilim adamları arasında kâşifin kadın olduğunu iddia edenler bile var. Kaptanın ömrü denizlerde geçmiş. Hep de aynı giysileri giyermiş. Kimsenin önünde giysilerini çıkardığı görülmemiş. Bu da onun kadın olduğu dedikodularını ortaya çıkarmış" dedi.

Mezarı da paylaşılamıyor
Dr. Acosta, İspanya'da 1506'da ölen Kolomb'un kemiklerinin bir süre sonra Dominik Cumhuriyeti'ne götürüldüğünü, sonra tekrar İspanya'nın Sevilla kentinde bir katedrale getirildiğini anlattı. Dominik Cumhuriyeti başkenti Santo Domingo'daki katedralde çalışan işçilerin, üzerinde Kolomb'un adı kazılı bir mezar bulduğunu açıklayan Acosta, iki ülke bilim adamlarının
gerçek mezarın kendi topraklarında olduğunu iddia ettiğini belirtti.
Acosta, eylülde Sevilla Katedrali'ndeki mezarın açılarak antropolojik çalışmalar yapıldığını ve kemiklerin Kolomb'a ait olduğunun düşünüldüğünü ifade etti. DNA çalışmalarının başlamadığını söyleyen Acosta, "Ekim ayında Dominik'ten gelecek kemikleri bekliyoruz. DNA testinin sonucunu altı ay içinde sunarak polemikleri çözüme kavuşturacağız" dedi.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 12 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 15:00:00 - Savaş karşıtları, Filistin ve Irak'a destek için yürüdü
 • 13:00:00 - 1 yılda 50 milyon korsan kitap ele geçirildi
 • 11:15:00 - BİLSAT yörüngesine oturdu
 • 09:35:00 - Yargıtay'dan kiracılara: Hakkınızı zamanında arayın!
 • 09:15:00 - BİLSAT uydusu nihayet fırlatıldı
 • 09:00:00 - Beyoğlu'nda yangın: 1 ölü, 7 yaralı
 • ÖZLÜ SÖZ #484
  "Buradan hemen çıkmak istiyorum. Maradona olduğumu söylüyorum ama inanan yok. Hatta burada bir hasta kendini Napolyon zannediyor."
  Rio de Janeiro'da bir klinikte tedavisi süren Maradona, Arjantinli yetkililerden yardım istiyor ve durumunu izah ediyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.