Radikal-çevrimiçi / Ekonomi / Efes Rusya'da büyüyor
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  2 Ekim 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
"Yalnızlık" tek kelime. Söylenişi ne kadar kolay! Oysa taşınması o kadar zordur ki...
Goethe
Tarihte Bugün
Takvimler 02 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1996 yılında,
Demokratik Barış Hareketi kuruldu.
1992 yılında,
Ege Denizi’ndeki tatbikatlar sırasında, ABD’ye ait uçak gemisinden atılan iki füze Muavenet Muhribi’ne isabet etti; olayda gemi komutanıyla birlikte 5 denizci öldü.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Ekonomi 

Efes Rusya'da büyüyor

Efes Rusya'da büyüyor
Rostov'daki fabrika, Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yazıcı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.
Efes İçecek Grubu, Rusya'daki üçüncü bira fabrikasını Rostov'da açtı. Şirketin Rusya'daki kapasitesi 5.5 milyon hektolitreye çıktı. Efes'in Rusya yatırımları ise 120 milyon doları aştı

02/10/2003 (615 kişi okudu)

RADİKAL - ROSTOV - Türkiye'nin en büyük bira üreticisi Efes İçecek Grubu, Rusya'daki yatırımlarını büyütüyor. Efes İçecek Grubu'nun yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International'ın Rusya'daki iştiraki Moskova Efes Biracılık tarafından Rostov kentinde kurulan bira fabrikası törenle hizmete açıldı. Fabrikanın açılış töreninde konuşan Rostov Valisi Vladimir Chubb, yetkililere Rostov'da yatırım yaptıkları için teşekkür etti.
Konuşmasına, "Moskova Efes Genel Müdürü Semih Maviş, 6. fabrikayı aldığı zaman ben de Rusça hitap edeceğim" diye başlayan Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan da 1998 yılında ekonominin içinde bulunduğu güç koşullara rağmen Rusya'nın geleceğine olan inançla başladıkları yatırımların son halkası olan Rostov bira fabrikasının hizmete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Uzun vadeli düşünüyor
Özilhan, Rusya'nın, ekonomik altyapının iyileştirilmesi yönündeki başarılı çalışmalar ve bunun sonucu makroekonomik göstergelerdeki çok olumlu değişikliklerle, bugün bulunduğu coğrafyadaki en önemli ekonomilerden ve yatırım merkezlerinden biri haline geldiğini belirterek, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişiminin kararlı, uzun soluklu yaklaşımlar gerektirdiğini söyledi. İhtiyaçların doğru tespiti ile gelişime yatırım yapma isteğinin mevcut potansiyelin ekonomik değere dönüşmesi için anahtar unsurlar olduğunu vurgulayan Özilhan, Rusya'da yatırım ortamının iyileşmesi sonucunda kurulan ekonomik ve ticari bağlantıların uzun vadeye yayılan sağlam ilişkilere dönüştüğünü belirtti.
Özilhan, "Anadolu Grubu, içinde bulunduğumuz coğrafyanın büyük potansiyeline inanarak içecek sektöründeki faaliyetlerini yürüten Efes, Adriyatik'ten Çin'e uzanan bir bölgede bira yatırımlarını gerçekleştirmektedir" diye konuştu.
Özilhan, şöyle devam etti: "Rostov fabrikası ile birlikte Rusya'daki fabrika sayımızı üçe, kapasitemizi ise 5.5 milyon hektolitreye çıkarmış bulunuyoruz.Rusya'da gerçekleştirdiğimiz toplam yatırım tutarı 120 milyon doları aşmış bulunuyor. Moskova, Ufa ve Rostov'daki fabrikalarımızda toplam bin 510 kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz."'Altın üçgen' lojistik avantaj sağlıyor
Efes İçecek Grubu Başkanı Muhtar Kent, "Moskova, Rostov ve Ufa'daki üç fabrikamızla bize çok önemli bir lojistik avantaj sağlayan altın bir üçgen kurduk. Rusya'da daha da büyüyeceğiz" dedi.
Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent ise Efes'i yeni yatırımından dolayı kutlayarak, "Efes Pilsen'i başka Türk yatırımcılar takip edecektir. Efes Pilsen Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik işbirliğinin en önemli aktörlerinden birisidir" diye konuştu. Taşkent, Türkiye ile Rusya arasındaki dış ticaretin 3-3.5 milyar dolarlık bavul ticaretiyle birlikte 8-8.5 milyar dolara ulaştığını ve bu yılın sonu itibarıyla ikili ticaret hacminin önceki yıla göre 1 milyar dolar artış göstererek 6 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Türk müteahhitlerin Rusya'da 12 milyar dolarlık iş gerçekleştirdiğine ve bu yılın ilk sekiz ayında 540 milyon dolarlık iş alındığına işaret eden Taşkent, "Efes Pilsen örneğinde olduğu gibi Türk yatırımcılar Rusya'da son derece ciddi ve önemli rakamlara ulaşmış durumda" açıklamasını yaptı.Üçüncü büyük üretici konumunda
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yazıcı, Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan, Rostov Valisi Vladimir Chubb ve Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent fabrikayı üretime geçirdi. Açılışa Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da katıldı.

Rusya cirosu 250 milyon dolar
Rusya'da üçüncü büyük üretici olan Efes İçecek Grubu'nun bu ülkedeki üç fabrika cirosunun 250 milyon dolara ulaştığı açıklandı. 25 milyon dolarlık yatırımla eski Coca Cola tesisleri yerine kurulan fabrika 100 milyon litre kapasitesine sahip. Rostov'da kendi segmentlerinde lider olan Efes Pilsener ve Stary Melnik (İhtiyar Değirmenci) ile yine yerel bir marka olan Beliy Medved (Beyaz Ayı) biraları üretilecek.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 21 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
8
Ekonomi sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 16:55:00 - Serbest piyasada dolar 1 milyon 405 bin lira
 • 16:40:00 - Borsa günü 13,880.49 puandan kapadı
 • 11:50:00 - TÜSİAD: Türkiye'nin erken seçime tahammülü yok
 • ÖZLÜ SÖZ #114
  "- İyi günler Sayın Çamlıbay.
  - Yanlış numara beyefendi."
  CNN Türk'te yayınlanan Spor Ekspres'te canlı telefon bağlantısı azizliği...

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.