Radikal-çevrimiçi / Politika / Kızılay'da garip bir referandum
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  26 Ekim 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Akıllı bir insan kazandığı paranın birazını, aldığı nasihatin ise birçoğunu bir yana koyar.
Harry Carns
Tarihte Bugün
Takvimler 26 ekim tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
25 Ekim 1922’de Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrılan Yusuf Kemal Tengirşenk’in yerine İsmet (İnönü) Paşa’nın Dışişleri Bakanlığı’na seçilmesi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Politika 

Kızılay'da garip bir referandum

Kızılay'da garip bir referandum
Kızılay'a yolu pek düşmeyen gecekondularda yaşayanlar, oylamaya belediye otobüsleriyle taşındı. FOTOĞRAF: MUSTAFA İSTEMİ
Kızılay'da kapatılan yaya geçitleri için halkoylaması yapıldı. Gökçek, gecekondulardaki taraftarlarını otobüslerle taşıdı

26/10/2003 (1079 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaya geçitleri beton bloklarla kapatılan Kızılay'daki uygulamanın sürüp sürmemesi konusunda dün referandum yaptı. Kızılay'a 100 sandık koyan Gökçek, gecekondu mahallelerinde yaşayan ve yolu Kızılay'a 'pek düşmeyen' taraftarlarını ücretsiz otobüslerle Kızılay'a taşıdı. Oylamaya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Meclis üyeleri gözlemcilik yaptı.

Tüm belediye çalışanları ailece geldi
Gökçek'in 'Ankete katılıp, olumlu oy verin' dediği ileri sürülen belediye çalışanları da aileleriyle birlikte, belediye otobüsleriyle Kızılay'a getirildi. Bazı sandıklarda küçük çocuklara da oy kullandırıldı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve bazı milletvekilleri de Kızılay'a gelerek oy kullandı. Gökçek, kendi sesinden yaptırdığı anonslarla halkı oy vermeye çağırdı. Ankete katılanların parmaklarına çıkmayan boya sürüldü.

YSK: Yetkiniz yok
Bu arada daha önce belediyelerin referandum yapma yetkisi olmadığını açıklayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), oylamanın durdurulması istemiyle önceki gün başvuran Sedat Vural adlı avukatın talebini, 'Anketi durdurma görevi kurula ait değil' diyerek kabul etmedi. YSK, anket için verdiği parmak boyalarını ise geri aldı. Bunun üzerine parmaklara sürmek için 'Vikink' marka mürekkepler kullanıldı.

Platform üyeleri ve şoförler karşı
Ankara Platformu'na üye bir grup da Kızılay'da oylamayı protesto etti. Platform, uygulamanın kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası üyeleri ise, yeni trafik uygulamalarını değerlendirmek için toplantı yaptı. Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çiçek, uygulamanın doğru olmadığını savundu. Toplantıya katılan vali yardımcısı Ramazan Yorgancıoğlu, nihai kararın salı günü verileceğini söyledi.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 10 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
6
Politika sayfasındaki diğer haberler
ÖZLÜ SÖZ #101
"Benim nazarımda Derya Abla, ayakkabısından su içilecek bir insandır."
Derya Tuna'yı vuran Hüseyin Bozan...

Haber Arama
Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

© Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.