Radikal-çevrimiçi / Türkiye / İstanbul'a 49 kardeş
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  3 Kasım 2003 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
İnsan ile insan arasında fark vardır. Bir demirden hem nal, hem de kılıç yapar.
Nizami
Tarihte Bugün
Takvimler 03 kasım tarihini gösterdiği zaman...

1922 yılında,
Lozan’a gidecek TBMM Hükümeti temsilcilerine ve milletvekillerine izin kararının TBMM’nde alınması.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

İstanbul'a 49 kardeş

İstanbul'a 49 kardeş
İspanya'dan Barcelona, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Fransa'dan Strasbourg ve Brezilya'dan Rio de Janeiro (saat yönüne) İstanbul'un kardeş şehirleri arasında.
Dünya kenti İstanbul'un kardeşlerinin sayısı 10 yıl içinde iki kat artarak 49'a ulaştı. İlk kardeş şehir, Rio de Janeiro'ydu. Listeye son olarak Üsküp katıldı

03/11/2003 (8366 kişi okudu)

SELİM EFE ERDEM (Arşivi)

İSTANBUL - Dünya şehirleri son yıllarda popülaritesi artan İstanbul'la
'kardeş şehir' olma yarışında... İstanbul'un kardeş şehirlerinin sayısı Brezilya'nın Rio de Janeiro'sundan Güney Kore'deki Pusan'a kadar 49 kente ulaştı. Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Veysel Köse, "Tüm şehirler bir dünya başkenti olarak gördükleri İstanbul'la kardeş şehir olmak istiyor. Başı sıkışan şehre ilk kardeş şehirler yardıma koşuyor" dedi.
İstanbul'un ilk kardeş şehri, 1965 yılında Rio de Janeiro kenti oldu. Dünyanın farklı coğrafyalarındaki Türkiye ve Brezilya'nın bu iki şehrini 'kardeş' yapan, yaşadıkları ortak sorunlar ve onları dünya çapında üne kavuşturan kültürel özelliklerini paylaşma isteğiydi.
İlk kardeş, aralarında kilometrelerce uzaklık olsa bile 17 Ağustos 1999 tarihinde büyük bir depremle sarsılan İstanbul'a yardım elini uzatmakta gecikmedi. 'Kötü günde' uzanan yardım eli kardeşlik bağlarını daha da sıkılaştırdı.

Kilometreler engel değil
İstanbul'a ikinci kardeş de uzaklardan geldi. 1972'de Japonya'nın Şimonoseki kenti İstanbul'un ikinci kardeş şehri oldu, onu da 1975 yılında Pakistan'dan Lahor izledi. Yıllarla kardeş şehir sayısı da arttı. 2003 yılının nisan ayında Makedonya'nın Üsküp kentiyle kurulan kardeşlikle,
İstanbul'un kardeş sayısı 49'u buldu. Bu kalabalık ailede, çok sayıda işbirliği yapıldı. Ukrayna'da üç yıl önce yaşanan sel felaketinde Odesa kentinin acil yardım istediği ilk yer kardeş şehri İstanbul'du.
Depremde ilk koşanlar 17 Ağustos depreminden sonra İstanbul'a uzanan ilk ellerse Atina ve Rio de Janeiro'dandı. İstanbul'daki sokak çocukları sorununun çözümü için ise Almanya'nın Köln kenti kolları sıvadı ve Darülaceze'ye bağlı 400 kişilik çocuk yetiştirme yurdu yaptırdı.
Güney Kore'nin Pusan kenti de İstanbul'daki 'beyaz masa' uygulamasının bir benzeri için yardım istedi. İstanbul, kardeş kenti Filibe'deki Muradiye ve Cuma camilerinin restorasyonunu üstlenirken, onlar da Fener'deki Bulgar Kilisesi'ni restore etme sözü verdi.
Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Veysel Köse, dünyanın pek çok ülkesinden İstanbul'la kardeş şehir olma isteği geldiğini belirtiyor. Köse'ye göre, eğer bu kentlerin hepsine olumlu yanıt verilse, kardeş şehir sayısı 150'yi geçecek! Atina'ya ilaveten Yunanistan'dan Yanya, Mora ve Girit'ten kardeşlik teklifi geldiğini belirten Köse, şunları söyledi: "Kardeş şehirlerimiz, İstanbul'a komşu illerden daha yakın bize. Kardeş şehirlerle kentsel altyapı ve kültürel alışverişte bulunuyoruz. Daha önce yaptığımız sayısız alışverişe ilaveten şimdi yenilerini yapıyoruz. Kentleri hiçbir maddi bedel beklemeden yardımlaşmaya iten neden, oluşturulan kardeşlik."Beş kıtaya yayılıyor
İstanbul, 1965 yılında ilk kardeş şehrine kavuştu: Rio de Janeiro'. Rio'yla başlayan kardeş şehirlerin sayısı 10 yılda ikiye katlandı. İşte İstanbul'un kardeş şehirleri:
Brezilya'dan Rio de Janeiro, Japonya'dan Şimonoseki, Pakistan'dan Lahor, Malezya'dan Jahor Bahru, Suudi Arabistan'dan Cidde, ABD'den Houston, Mısır'dan Kahire, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Şanghay ve Xi'an, Rusya Federasyonu'ndan St.Petersburg, Fas'tan Rabat, Türkmenistan'dan Merv, İspanya'dan Barcelona, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Almanya'dan Köln ve Berlin, Bosna-Hersek'ten Saraybosna, Ukrayna'dan Odesa, Ürdün'den Amman, Kırgızistan'dan Oş, Arnavutluk'tan Durres, Kazakistan'dan Almatı, Endonezya'dan Cakarta, Bulgaristan'dan Filibe, Romanya'dan Köstence ve Bükreş, Sudan'dan Hartum, Kore Cumhuriyeti'nden Pusan, Tataristan'dan Kazan, Makendonya'dan Üsküp, İtalya'dan Floransa ve Venedik, İsveç'ten Stockholm, Kanada'dan Toronto, Fransa'dan Strasbourg ve Paris, Polonya'dan Varşova, Macaristan'dan Budapeşte, Küba'dan Havana, Çek Cumhuriyeti'nden Prag, Yunanistan'dan Atina, Afganistan'dan Kâbil, Hollanda'dan Rotterdam, Arjantin'den Buenos Aries, Meksika'dan Mexico City, Cezayir'den Konstantin, Vietnam'dan HoŞiMin ve Lübnan'dan Beyrut.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 18 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 14:05:00 - ÖDP'li gencin katiline 16 yıl hapis
 • 11:15:00 - Che Guevara'nın oğlu Türkiye'ye geliyor
 • 10:35:00 - İskenderun'da zehirli gaz paniği
 • ÖZLÜ SÖZ #293
  "Bunlar sevgi taşları. Çiçek bulamadıkları için size taş atıyorlar."
  Batman konserinde taş yağmuruna tutulan Mahsun Kırmızıgül'ü bir hayranı teselli ediyor.

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.