Radikal-çevrimiçi / Türkiye / Emniyet'te artçı şok
Radikal-çevrimiçi
<  İ N T E R N E T  B A S K I S I  >  31 Temmuz 2001 
 Kodunuz: Şifreniz: (Üye olmak istiyorum) 

 Bugünkü Radikal
 Ana Sayfa
 Sıcak Haber
 Yazarlar
 Yaşam
 Türkiye
 Politika
 Yorum
 Dış Haberler
 Ekonomi
 Spor
 Kültür/Sanat
 Haber Listesi
 Sanal Alem
 Radikal2
 Cumartesi
 Kitap

En aktif üyeler

Günün Sözü
Adalet, haksız olana zalim gelir. Çünkü, her insan kendi gözünde suçsuzdur.
Daniel Defoe
Tarihte Bugün
Takvimler 31 temmuz tarihini gösterdiği zaman...

1959 yılında,
Türkiye ortak üyelik için AET'ye başvurdu.
1970 yılında,
Askeri ve Sivil Personel Kanun Tasarısı ile Kadro Kanunu Tasarısı Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1980 yılında,
Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği İdari Ateşesi Galip Özmen ile 14 yaşındaki kızı Neslihan Özmen bir teröristin silahlı saldırısı sonucu katledildiler.Saldırıyı ASALA üstlendi.

Haberi YazdırYazdır Haberi YollaYolla | Arşive Ekle Türkiye 

Emniyet'te artçı şok

Bakan Yücelen, çoğunu Tantan'ın atadığı 16 daire başkanı ile Ankara Polis Koleji Müdürü'nü değiştirdi. Güvenlik Dairesi'ne atanan Altıntaş'ın adı 'çete'ye karışmıştı

31/07/2001 (2025 kişi okudu)

RADİKAL - ANKARA - Sadettin Tantan'ın İçişleri Bakanlığı'ndan uzaklaştırılmasıyla Emniyet'te başlayan deprem, dün artçı şoklarla sürdü. İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, çoğu Tantan tarafından atanan 16 daire başkanı ile Ankara Polis Koleji Müdürü'nü değiştirdi.
Bakan Yücelen imzasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü'nde dün yapılan değişikliklere göre, APK Daire Başkanı Yılmaz Yaşar'ın yerine daha önce iki kez aynı görevi yürüten Nihat Dündar, Asayiş Daire Başkanı Haşim Karaaslan'ın yerine Polis Başmüfettişi Hasan Eryılmaz, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na Dış İlişkiler Daire Başkanvekili İsmail Çalışkan yine vekâleten atandı. Eğitim Daire Başkanı Fevzi Erdoğan'ın yerine Ulvi Körezlioğlu, Güvenlik Daire Başkanı Mustafa Bal'ın yerine Necati Altıntaş, İdari Mali İşler Daire Başkanı Halit Özbek'in yerine Süleyman Turşucu, Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'na Süleyman Işıldar vekâleten, İkmal Bakım Daire Başkanı Mehmet Tokgöz'ün yerine Ekber Bektaş vekâleten, İnşaat Emlak Daire Başkanı Recep Cin'in yerine Muhlis Yılmaz vekaleten, Teftiş Kurulu Başkanı Tuncer Meriç'in yerine Abidin Ayhan, Sağlık İşleri Daire Başkanı Erol Kaynak'ın yerine Orhan Özen vekâleten, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Cevdet Özgür'ün yerine Mustafa Kartal, Trafik Araştırma Merkezi Müdürü Süleyman Işıldar'ın yerine Baki Özer, Trafik Planlama ve Destek Daire Başkanı Kahraman Bağış'ın yerine Burhan Altındal, Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanı Nizamettin Acar'ın yerine Ömer Rıza Göküş vekâleten, Yabancılar Hudut ve İltica Daire Başkanı Mehmet Terzioğlu'nun yerine de Naciye Ekmekçibaşı getirildi. Dün yapılan atamalarla Ankara Polis Koleji Müdürü Nizamettin Tosun da görevinden alındı. Tosun'- un yerine Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Mustafa Mete atandı.
Yücelen'in Güvenlik Dairesi'nin başına getirdiği Necati Altıntaş'ın ismi, Denizli Emniyet Müdürü olarak görev yaptığı dönemde bir skandala karışmıştı. Denizli'deki Deha TV'nin binası, PKK itirafçısı Murat İpek tarafından Kalaşnikofla taranmıştı. İpek'i Denizli'ye Altıntaş'ın çağırdığı, polisevinde 1.5 ay ağırladığı, dönemin Denizli Terörle Mücadele Şube Müdürü Ali Soysal'la tanıştırdığı ve silahlı eyleme azmettirdiği öne sürülmüştü.

Yargılanıp beraat etmişti
Deha TV binasını Tuncer ve Mehmet isimli iki polis memuruyla birlikte taradığını söyleyen İpek'in olayda kullandığı Kalaşnikof
marka silahın, Denizli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin demirbaşları arasında yer aldığı belirlenmişti. Necati Altıntaş, itirafçı Murat İpek, şube müdürü Ali Soysal ve üç polis memuruyla birlikte çete kurmak suçundan yargılanmış, ancak beraat etmişti. Altıntaş, daha sonra Teftiş Kurulu Başkanlığı'na başmüfettiş olarak atanmıştı.

Yücelen Altıntaş'ı savundu
Radikal'in konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Yücelen, Altıntaş için "Bana göre şaibesi yok. Mahkeme sonuçlanmış, ortada suç yok. Altıntaş bana göre iyi bir terörle mücadele uzmanı" dedi.


Şu ana kadar değerlendirmeye katılan 25 üyemizin puan ortalamasını yanda görebilirsiniz. Puan verme işleminden yalnızca üyelerimiz faydalanabilir.
puan
7
Türkiye sayfasındaki diğer haberler

 Sıcak Haber

 • 18:04:00 - Rehin alma eylemi sürüyor
 • 17:22:00 - Adana ekmek fabrikalarında grev
 • 17:15:00 - Kredi borcu yüzünden banka personelini rehin aldı
 • 16:30:00 - Çanakkale'de orman yangını
 • 15:15:00 - Suriye Dışişleri Bakanı Ankara'da
 • 14:43:00 - 'Hayata Dönüş Davası' ertelendi
 • 12:41:00 - Dış Hatlarda 'harç vezneleri' hazır
 • 11:18:00 - Sezer, Vural'ın atamasını onayladı
 • 10:49:00 - 'Avrupa kendi ilkelerini çiğnedi'
 • 10:33:00 - AİHM, Türkiye'yi haklı buldu
 • ÖZLÜ SÖZ #98
  "Magazin sosyetesi son günlerde gardırop şıklıklarını cenazelerde de sergiliyor. En son aldıkları çantalar, gözlükler, kürk ve giysileri timsah gözyaşlarıyla Teşvikiye Camii'nde piyasa yapıyorlar. Hatta bazıları cenaze törenlerinde giyilen siyah giysilerin"
  Ne tarafından başlasak? Cenazelerde siyah giyme zorunluluğunun bize filmler yoluyla geçtiğinden mi, böyle bir haber yapmanın anlamsızlığından mı? En iyisi zamanında Akit gazetesinin kullandığı bir başlıkla lafı bağlamak: "La Havle Vela Kuvvete İlla Billah

  Haber Arama
  Site içinde aradığınız habere ait anahtar kelimeleri aşağıya yazıp 'Ara' düğmesine basınız.
  Günün Haberi
  Göğsü açmadan protez damar
  Göğüs ana damarında balonlaşma olan hasta, ilk kez göğsü açmadan yapılan damar içi protez yöntemiyle tedavi edildi.

  Künye | Reklam Tarifesi | İletişim Sayfası | Eski Sayılar | Sıkça Sorulan Sorular | Kampanya Sözleşmesi | XML özetleri

  © Radikal internet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Doğan Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.