"Çalışkuşları"na Yüksekova'da çiçekli karşılama

"Çalışkuşları"na Yüksekova'da çiçekli karşılama
"Çalışkuşları"na Yüksekova'da çiçekli karşılama
- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine atanan kadın öğretmenler görev yapacakları köyde şeker ve çiçeklerle karşılandı - Akalın Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Kurt: - "Yüksekova'ya atandığımda yakın çevrem korkuyla karşıladı. Bu nedenle ilk geldiğimde ben de çok tedirgindim ama gördüm ki tedirgin olacak bir olumsuzluk yok. Burada çok güzel karşılandık"

HAKKARİ (AA) - Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı son atamayla tayinleri Hakkari'nin Yüksekova ilçesine çıkan kadın  öğretmenler, görev yapacakları köyde çiçeklerle karşılandı.

Yüksekova'ya atanan öğretmenler için ilçe girişine "Hoş geldiniz" pankartı asıldı. Milli eğitim müdürlüğündeki işlemlerini tamamlayan öğretmenler daha sonra görev yapacakları okullara uğurlandı.

İlçeye tayini çıkan öğretmenlerden Ayşegül Kurt ile Emine Bozer de sınıf öğretmeni olarak atandıkları Akalın Köyü İlkokulu'na geldi. 

Öğrenciler öğretmenlerini okulun bahçesinde çiçeklerle karşıladı. Köy sakinleri de öğretmenlere Kürtçe "Hoş geldiniz, sefa getirdiniz" diyerek şeker ikram etti. Daha sonra öğretmenler, veliler ve öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Konya'dan ilçeye gelen sınıf öğretmeni Ayşegül Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ön yargılarla geldiği ilçede sıcak karşılandığını söyledi.

Bölgeye karşı toplumda ön yargı  bulunduğunu dile getiren Kurt, şunları kaydetti:

"Yüksekova'ya atandığımda yakın çevrem korkuyla karşıladı. Bu nedenle ilk geldiğimde ben de çok tedirgindim ama gördük ki tedirgin olacak bir olumsuzluk yok. Burada çok güzel karşılandık. Herkes çok yardımsever. Yerleşme konusunda bize çok yardımcı oldular. Tüm bu güzellikler bu ön yargılarımı kırmamı sağladı."

Karşılama esnasında duygulandığını aktaran Kurt, "Gerçekten hiç beklemiyordum bu nedenle çiçeklerle karşılanmak beni çok duygulandırdı. Özellikle pankartı gördüğümde gözyaşlarımı tutamadım" dedi.

 İlçeye Adana'dan atanan sınıf öğretmeni Emine Bozer de halkın samimiyeti karşısında çok şaşırdığını söyledi.

Vatandaşların kendilerine her açıdan yardımcı olduğunu ifade eden Bozer, şöyle konuştu:

"Halkımız çok misafirperver. Köyde bu şekilde karşılanmamız da bizim için çok güzel bir anı oldu. Burası yansıtıldığı kadar sıkıntılı bir bölge değil. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ataması buralara çıkıp gelmeyen öğretmenlerimizin de hiçbir tereddüt yaşamadan gelip mesleklerini icra etmelerini bekliyoruz."

Köy sakinlerinden Sabiha Doğmaz ise köye öğretmen geldiği için duyduğu mutluluğu dile getirerek "Bizler okuyamadık ama çocuklarımız okusun diye uğraşıyoruz. Biz cahil kaldık ama çocuklarımız cahil kalmasın. Bugün de öğretmenlerimiz geldi çok mutluyuz. İnşallah bölgemizde yaşanan bu üzücü olaylar son bulur ve birlik beraberlik içinde güzel günlerimiz olur" diye konuştu.