Hakkari'de elma yetiştiriciliği

Hakkari'de elma yetiştiriciliği
Hakkari'de elma yetiştiriciliği
- Yüksekova ilçesine bağlı köylerde oluşturulan elma bahçelerinden alınan verim, çiftçinin yüzünü güldürdü

HAKKARİ (AA) - Yüksekova'da köylerde oluşturulan elma bahçelerinden alınan verim, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen "Elma Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında, ilçe merkezi ve köylerde 7 yıl önce birçok elma bahçesi oluşturuldu.

İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki Bulgurlu köyünde Cemal Şener tarafından oluşturulan elma bahçesinden yüksek verim elde edilmesi üzerine Yüksekova'da elma yetiştiriciliği ayrı bir önem kazandı.

Şener, AA muhabirine, yaklaşık 200 elma ağacının bulunduğu bahçeden yıllık 4 ton ürün aldığını belirterek, bu sayede ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Geçen yıl kış mevsiminin çetin geçmesi nedeniyle bazı meyve ağaçlarının zarar gördüğünü vurgulayan Şener, bu yıl ilkbaharda bakımını yaptığı ağaçlardan güzel verim elde ettiğini dile getirdi.

Şener, bahçesinde armut da yetiştirdiğine değinerek, "Özellikle kış elması olarak bilinen yeşil elma burada çok iyi yetişiyor. Bu nedenle ilkbahar aylarından itibaren ağaçlarımızın bakımını yapıyoruz. Sonbahar aylarında da hasadını elde ediyoruz. Meyve ağaçlarının bakımı zor ve ilaçlamada zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle çiftçilerin meyve bakıcılığı konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor" dedi.

Bahçesinde yetiştirdiği elmaların tat ve kalite açısından Amasya elmasına rakip olabileceğini savunan Şener, sağlanacak desteklerle ilçede meyvecilik konusunda çığır açılacağını sözlerine ekledi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Seven ise Hakkari bölgesinde son yıllarda tarım alanında birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, alınan verimin çiftçinin yüzünü güldürdüğünü aktardı.

Seven, tarımın gelişmesi için proje çalışmalarının aralıksız sürdüğünü kaydetti.


  ETİKETLER:

  Amasya

  ,

  HAKKARİ

  ,

  YÜKSEKOVA

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  kış

  ,

  zaman