Hakkari'de "İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı"

Hakkari'de "İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı"
Hakkari'de "İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı"
HAKKARİ (AA) - Hakkari Valisi Yakup Canbolat başkanlığında "İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı" yapıldı.Valilikte düzenlenen toplantıda...

HAKKARİ (AA) - Hakkari Valisi Yakup Canbolat başkanlığında "İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Toplantısı" yapıldı.

Valilikte düzenlenen toplantıda konuşan Canbolat, ülke gündeminin önemli bir maddesi haline gelen uyuşturucuyla mücadele konusunun Başbakanlık genelgesiyle tekrar gündeme geldiğini belirtti.

Toplantının "Uyuşturucuyla Mücadele Eylem Planı" kapsamında düzenlendiğini ifade eden Canbolat, şöyle konuştu:

"Başbakanlık oluruyla yürürlüğe konulan Ulusal Uyuşturucu Politika ve Strateji Belgesi kapsamında  Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (TUBİM), uyuşturucuyla mücadele eden tüm kurumlar arasındaki koordinasyon ve birliğinin devam edilmesi uygun görülmüştür. Böylelikle Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bağlı Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) ile TUBİM koordinesinde, illerde de valilikler bünyesinde İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulları oluşturuldu. İl uyuşturucu eylem planları hazırlandı. Uyuşturucuyla mücadele konusunda yapacağımız toplantı ve çalışma raporlanarak, TUBİM'e iletilecek. Dünyanın gündeminde olan uyuşturucu artık Türkiye'de de ön planda gündem olmaya başladı."

"Türkiye'de bu alanda gerek uyuşturucu üretimi gerekse uyuşturucunun kullanımı ve yaygınlaşmasına mani olma noktasında her türlü tedbirler alınmalıdır" diyen Canbolat, toplantıya katılan birim amirleri ve görevlilerin bundan sonra eylem planıyla üzerlerine düşen görevi titizlikle yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Gençlerin uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaları için her türlü mücadelenin Hakkari'de de etkin şekilde yürütülmesi gerektiğini belirten Canbolat, şöyle devam etti:

"Bu noktada kurumlar birbirleriyle doğru diyaloğa girmeli, iletişim kanalları sürekli açık olmalı ve birbirlerini doğru bilgilendirerek etkin bir mücadele ortaya koymalı. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin sağlıklı olmaları ve uyuşturucu müptelası olmaması noktasında herkesin gayret etmesi gerekiyor. Bu artık hepimiz için milli bir görev. Bu milli görevin hassasiyetini ve sorumluluğunu doğru taşımamız gerekir. Ülkemizin geleceğini, sağlıklı düşünen ve sağlıklı yaşayan gençlere emanet etmemizin yolu, gençliğimizi bu tür tehlikelerden ve hastalıklardan korumaktır. Yapacakları etkin çalışmalar için şimdiden bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum."

alk Sağlığı Müdürü Harun Aşan ise kurulun görevleri, hedefi ve 2014 yılında uyuşturucuyla mücadele kapsamında yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Mehmet Emin Taşçı, Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Resul Holoğlu ve kurum amirleri katıldı.