Kato Dağı'ndan "Kato Plajı"na

Kato Dağı'ndan "Kato Plajı"na
Kato Dağı'ndan "Kato Plajı"na
- Uzun yıllar devam eden terör olayları nedeniyle çatışmaların odağında yer alan Hakkari'deki Kato Dağı eteklerinde bulunan dere, Çözüm Süreci ile beraber sıcaklardan bunalan vatandaşların akınına uğruyor

HAKKARİ (AA) - YILMAZ KAZANDIOĞLU/NECMİ ERTUŞ - Bir zamanlar çatışmaların odağında bulunan Kato Dağı eteklerindeki derede, Akdeniz ve Ege plajlarını aratmayan görüntüler yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Çözüm Süreci ile Doğu ve Güneydoğu  Anadolu bölgelerinde uzun yıllar  güvenlik gerekçesiyle yasaklanan alanların turizme açılması, en çok yöre halkını memnun etti.

Bölgede yaşanan terör olayları ve devam eden operasyonlar nedeniyle insanların hiçbir faaliyette bulunamadığı alanlar, Çözüm Süreci ile gün yüzüne çıktı. Bir zamanlar çatışmaların odağında bulunan ve silah seslerinin eksik olmadığı Kato Dağı, vatandaşların uğrak yeri haline geldi.

Kato Dağı eteklerinden akan dere de sıcaklardan bunalan vatandaşların serinlemek için yüzdüğü başlıca alanlardan biri oldu. Yaz aylarında hava sıcaklığının 35 dereceye kadar çıktığı kentte sıcaktan bunalan vatandaşlar, 'Kato Plajı' olarak isimlendirdikleri derenin serin sularında yüzmenin keyfini sürüyor. 

Özellikle ramazan ayında derede yüzerek iftar saatine kadar vakit geçiren vatandaşlar, güneşlenmek için de kayalıkları ve derenin kenarındaki kumluk alanları kullanıyor.

Vatandaşlardan Rıdvan Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kato Dağı'na gelerek derede serinlediklerini söyledi.

Kurt, "Havanın sıcak olması nedeniyle Hakkari merkezden 50 kilometre uzaklıkta bulunan Kato Dağı eteklerinde akan derede serinlemeye geliyoruz. Kent merkezinde hiçbir tesisimiz yok. Biz de kendi imkanlarımızla buraya geliyoruz. Burada bir taraftan yüzüyoruz, bir taraftan da balık tutuyoruz" dedi.

Eskiden yasaklı olduğu için bölgeye gelemediklerini belirten Önder Temel ise Kato Dağı'nda doyasıya yüzüp serinlemenin keyfini yaşadıklarını ifade etti.