PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Hakkari'deki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, PKK'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeyi Türkiye'deki kalıcı barışın sağlanması konusunda önemli bir adım olarak değerlendirdi - Mazlum-Der Hakkari Şubesi Başkanı Şen: "Artık sözün daha güçlü olacağı, silahın güç olmaktan çıkarılacağı bir noktada olduğumuz için mutluyuz"

HAKKARİ (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşme ve sonrasındaki açıklamalar, bölgedeki bazı sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı.

Hakkari'deki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, PKK 'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'ndeki görüşmenin çözüm sürecinin barışla nihayete ermesi konusunda umutları artırdığını bildirdi.

Mazlum-Der Hakkari Şubesi Başkanı Cengiz Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu çağrının çok değerli olduğunu belirterek, HDP heyetiyle hükümet yetkililerinin ortak bir açıklama yaparak bunu kamuoyuna deklare etmesinin de önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. 

Silahın yerine sözün gücünün ortaya çıkmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Şen, şöyle devam etti:

"Biz bu kararı destekliyoruz. Halkı bundan sonra umutsuzluğa sevk etmemek için bu sürecin ayağının gerçekten yere basması gerekiyor. Bunun için kanuni ve yasal adımlarının atılması gerekiyor. Son günlerde görüşülen bir güvenlik paketi var. O güvenlik paketiyle ilgili bazı değişikliklerin yapılması ve biraz daha esnetilmesi  gerektiği noktasında da toplumda ciddi bir beklenti var. Güvenlik eksenli değil de biraz daha demokratik, insanı merkez alan bir paketin olması daha doğru olur." 

Sivil toplum kuruluşları olarak demokratik siyasetin önünün açılması noktasında çağrının muhataplarına ulaşması, muhataplarının da bunu olumlu bir şekilde değerlendireceği konusunda umutlu olduklarını anlatan Şen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Umuyor ve diliyoruz ki barış ve kardeşlik bu topraklara hakim olur. Kan ve gözyaşını yeterince gördük, bedelini hepimiz ağır bir şekilde ödedik. Barış noktasında çok umutluyuz. Bu çağrı çok önemlidir. Barış ve kardeşliğin en sonunda galip geleceğine inanıyoruz. Hakkari bu noktada çok önemli bir yerdir. Hakkari halkının da bir beklenti içerisine girdiğini ve umutlandığını görüyoruz. Artık sözün daha güçlü olacağı, silahın güç olmaktan çıkarılacağı bir noktada olduğumuz için mutluyuz. Umuyoruz ki hem Hakkari'de hem de Türkiye 'de bu çağrı karşılık bulur ve barışa evrilen bu süreçte herkes üzerine düşeni yapar."

-"Bu sürecin hiçbir şekilde seçime heba edilmemesi gerekiyor"

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Hakkari Temsilcisi Tahirhan Taş ise çağrıyı çok olumlu karşıladıklarını, Kürtlerin hiçbir zaman silahtan yana olmadığını söyledi.

Silahların tamamen ortadan kalkması için bazı adımların atılması gerektiğini ifade eden Taş, "Biz Dolmabahçe sarayında hükümet ile HDP heyeti arasında yapılan görüşmeyi çok önemsiyoruz. Bu görüşmeyle birlikte süreçte yeni bir aşamaya girilmiş. Bu sürecin hiçbir şekilde seçime heba edilmemesi gerekiyor. Seçim öncesinde hükümetin birtakım somut adımlar atıp bu koşulları ortadan kaldırması gerekiyor. Bu demokratik adımlar atıldıkça silahların zaten bir anlamı kalmayacak. Biz her zaman demokratik siyasetten yanayız. Bu ülke hepimizin. dostça, kardeşçe yaşamaktan yanayız" diye konuştu. 

İnsan Hakları Derneği Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut da bölgede insan hakları konusunda mücadele eden bir kurum olarak böyle bir çağrıyı heyecanla karşıladıklarını bildirdi.

Akbulut, 30 yıllık çatışmalı süreçte en çok can kayıplarının yaşandığı kentlerden biri olan Hakkari'de silah bırakma çağrısının daha anlamlı olduğunu belirterek, "Biz bu açıklamanın hükümet tarafından da olumlu bir havayı estirmesi için şu an mecliste tartışılan İç Güvenlik Paketi'nin bir an önce geri çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun yerine özgürlüklerin hakim olacağı yeni bir anayasa ve yasal düzenlemelerin yapılmasına ihtiyacın olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bundan sonra bölgemizde, ülkemizde kanın akmayacağı silahların bir daha konuşmayacağı bir gelecek diliyoruz" dedi.

Vatandaşlardan İbrahim Aşan da böyle bir açıklamayı uzun zamandır beklediklerini, olumlu karşıladıklarına dikkati çekerek, yıllardır yaşadıkları sıkıntıların artık barışla sonuçlandırılması konusundaki beklentilerinin arttığını kaydetti.