Yüksekova'daki terör operasyonu

Yüksekova'daki terör operasyonu
Yüksekova'daki terör operasyonu
- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, bölücü terör örgütü mensuplarının açtığı tünellerin büyük bölümü, yağışlı hava nedeniyle nedeniyle su ve çamurla doldu - İlçenin farklı bölgelerinde güvenlik güçleriyle terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, 9 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylelikle ilçede 21 gündür süren operasyonda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 119'a yükseldi - Terör örgütü mensuplarının açtıkları tüneller sonucu ev ve binalara verdikleri zarar, güvenlik güçleri tarafından fotoğraflandı

HAKKARİ (AA) - FAHRETTİN GÖK - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yürütülen operasyonda, bölücü terör örgütü mensuplarının bina ve evler arasında geçiş yapmak için açtığı tüneller, yağışlı hava nedeniyle su ve çamurla doldu.

Alınan bilgiye göre, ilçede 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağının ardından el yapımı patlayıcıların imha edilmesi, çukurların kapatılması ve barikatların kaldırılması için başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" sürüyor.

Güvenlik güçlerinin Orman, Mezarlık, Eski Kışla, Yeni, Yeşildere, Cumhuriyet, Güngör, Esentepe ve Dize mahallelerindeki operasyonları sırasında PKK'lı teröristlerle sıcak çatışmalar yaşanıyor.

Terör örgütü mensupları, operasyon sırasında "canlı kalkan" olarak kullanılmamaları için gerekli ihtiyaçları karşılanarak farklı yerleşim yerlerine gönderilen vatandaşların evlerine büyük zarar verdi.

Destek göremedikleri vatandaşların evlerine barikat kurduktan sonra iç ve bahçe kısımlarını adeta "köstebek" gibi oyarak, yükseklikleri yaklaşık 2 metreyi bulan tüneller açan terör örgütü mensuplarının hesabı tutmadı.

Örgüt mensuplarınca kaçmak ve binalar arasında geçiş yapmak için kazılan tünellerin büyük bölümü, bir hafta süreyle etkili olan kar yağışı ve sağanak sonrasında çöktü. İçleri su ve çamurla dolan tünelleri, binalar arası geçiş için kullanamayan terör örgütü mensupları, bulundukları yerlerde sıkıştı.

Terör örgütü mensuplarının açtıkları tüneller sonucu ev ve binalara verdikleri zarar, güvenlik güçleri tarafından operasyon bölgesinde fotoğraflandı.

Güvenlik güçlerinin, benzeri etkenler nedeniyle sıkışan ve ağır kayıplar veren terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonları da kararlılıkla sürüyor.

İlçenin farklı bölgelerinde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada, 9 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylelikle ilçede 21 günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 119'a yükseldi.