3. Uluslararası Orta Doğu Kongresi

3. Uluslararası Orta Doğu Kongresi
3. Uluslararası Orta Doğu Kongresi
- Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktav: - ''Tek bir medeniyetin, yani Batı medeniyetinin hükmetmesinin sürdürülebilir olmadığı bir döneme girdik. Bunun sorgulandığı bir dönemdeyiz''

HATAY (AA) - Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Oktav, Batı liderliğinde kurulan uluslararası sistemin eleştirilmeye başlandığını belirterek, ''Tek bir medeniyetin, yani Batı medeniyetinin hükmetmesinin sürdürülebilir olmadığı bir döneme girdik'' dedi.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle Hatay'da düzenlenen 3. Uluslararası Orta Doğu Kongresi'nin son gününde, ''Çok Kutuplu Yeni Dünya Sisteminde Bölgede Politika Geliştirme Zorlukları'' konulu panel gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Oktav, Antakya'daki bir otelde düzenlenen panelde, yeni dünya düzeninde iç ve dış politika ayrımının, soğuk savaş dönemindeki gibi yapılmadığını söyledi.

İç ve dış politikaların birbirini etkilemeye başladığını dile getiren Oktav, şöyle devam etti:

''Batı liderliğinde kurulan uluslararası sistem ve bu sistemin adil olmayan uygulamaları çok eleştirilmeye başlandı. Tek bir medeniyetin, yani Batı medeniyetinin hükmetmesinin sürdürülebilir olmadığı bir döneme girdik. Bunun sorgulandığı bir dönemdeyiz.''

- ''Çıkarları doğrultusunda davranıyorlar''

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Mert de ''İslam dünyasında mezhepçilik ve buna benzer çatışmaların dışarıdan empoze edildiğine'' ilişkin fikirlerin, ciddi anlamda sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Tarihin her döneminde güç mücadelelerinin yaşandığına işaret eden Mert, şu görüşlerini paylaştı:

''Dünyadaki bütün güçler, güç rekabet ilişkileri içinde çıkarları doğrultusunda davranıyor. Mezhep savaşlarından bahsedildiğinde, dış unsurlar ve onların ötesine geldiğimizde, İran faktöründen bahsediliyor. Başka ülkeler bu tür mezhep savaşının içinde yer almıyormuş gibi izlenim yaratılması doğru değil.''

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülden Ayman ise ülkelerin toprak bütünlüklerini korumak için çok zorlu politik süreçlerden geçtiğini anlattı.

Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Duran, Orta Doğu coğrafyasında, Batı ülkelerinde az görülen mezhep çatışmalarının yanı sıra iç savaşların yaşandığını vurguladı.

Moderatörlüğünü eski Büyükelçi Dr. Azmy Khalıfa'nın yaptığı panele, çok sayıda akademisyen, araştırmacı, diplomat, düşünce ve sivil toplum kuruluşu yönetici ile temsilcileri katıldı.

''Mezhepler, etnisite ve çatışma çözümü'' ana temalı 3. Uluslararası Orta Doğu Kongresi, Hatay Valiliği, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının ev sahipliğinde gerçekleştirildi.