Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Yunanistan'da anma konseri

Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Yunanistan'da anma konseri
Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Yunanistan'da anma konseri
- Koro, Yunanistan'ın ilk bağımsız Türk milletvekili Sadık Ahmet'in ölümünün 20. yılında anma konseri verecek - Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Özfırat: - "Batı Trakya Türklerinin örnek ve doğal lideri Dr. Sadık Ahmet'i mezarı başında anmak, bizim için onur ve gururdur''

HATAY (AA) - Antakya Medeniyetler Korosu, Yunanistan'da, bu ülkenin ilk bağımsız Türk milletvekili Sadık Ahmet'in ölümünün 20. yılında düzenlenecek anma programı kapsamında konser verecek.

Koro Başkanı Yılmaz Özfırat, yaptığı yazılı açıklamada, merhum milletvekili Ahmet'in, 24 Temmuz Cuma günü Yunanistan'ın Gümülcine şehrinde mezarı başında anılacağını belirtti. 

Sadık Ahmet'in eşi Işık Ahmet'in katkılarıyla, 3 semavi din ve 6 farklı mezhepten oluşan Antakya Medeniyetler Korosu'nun konser vereceğini bildiren Özfırat, şöyle devam etti:

"Koro olarak Batı Trakya Türklerinin örnek ve doğal lideri olan Dr. Sadık Ahmet'i mezarı başında anmak, bizim için onur ve gururdur. Onun Batı Trakya Türkleri için verdiği mücadele ve bunun başarılı sonuçları asla unutulmadı ve unutulmayacaktır. Bu mücadele, kendisinden sonra gelen nesillere ışık kaynağı olmuştur. Bundan sonra da bu ışığın yayıldığı aydınlık yolda aynı duygu ve düşünceler yaşatılmaya devam edilecektir. Bizler koro olarak da Dr. Sadık Ahmet'ten aldığımız dostluk, eşitlik ve barış kültürünü sürdürmekte ve her konserimizde bu mesajı, tüm dünyaya evrensel bir dil olan müzikle dile getirmekteyiz." 

Özfırat, koronun iki kez "Barış ve Kardeşlik" ödülüne layık görüldüğünü ve 2012'de Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildiğini de vurguladı.

Antakya Medeniyetler Korosu, dostluk, hoşgörü ve birlikte barış içinde yaşama kültürünü dünyaya yaymayı amaçlıyor.

Koro, Türkiye 'nin birçok ilinin yanında Amerika'nın New York kentinde BM büyükelçilerine, Washington'da Amerikan Kongre Binası'nda kongre üyelerine, Belçika'da AB Parlamentosu'nda, Strazburg'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde, Yunanistan'da Türk ve Yunan dostluğu adına, Almanya 'nın tüm şehirlerinde, Avusturya, İsviçre, İsveç, Kanada, Lüksemburg ve Polonya'da konserler verdi.