CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hatay'da

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hatay'da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hatay'da
- "Gençler meydana çıkacak yasak, tweet atacak yasak, sosyal medyada konuşacak yasak, maça gidecek yasak, yav sen gençlere güvenmiyorsan ülkene güvenmiyorsun demek ki"

HATAY (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Gençler meydana çıkacak yasak, tweet atacak yasak, sosyal medyada konuşacak yasak, maça gidecek yasak, yav sen gençlere güvenmiyorsan ülkene güvenmiyorsun demek ki" dedi.

Payas ilçesi Atatürk Caddesi'nde halka hitap eden Kılıçdaroğlu, Kurban ve Ramazan bayramlarında emekliye birer maaş ikramiye vereceklerini söyledi.

İşsizlik sorunun çözeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Her evde tencere kaynasın, her evde bereket olsun. Taşeron işçiliğini bitireceğiz. Asgari ücret net bin 500 lira olacak, buna hazır mıyız? İşçi sorununu bir türlü çözemediler. CHP iktidarında bunu çözmeye hazır mıyız? Siz hazırsanız, ben de hazırım, beraber yola çıkacağız. Yüz binleriz, milyonlarız. Allah'ın izniyle terör belasından bu ülkeyi kurtaracağız."

Hükümeti de eleştiren Kılıçdaroğlu, partisinin iktidar olması halinde halkın ve tüm kesimlerin kazanacağını söyledi. 

Aynı zamanda 1 Kasım'da Suriye'ye barış getireceklerini aktaran Kılıçdaroğlu, "Suriyeli kardeşlerimizi de kendi ülkelerine göndereceğim" diye konuştu.

Eğitime köklü çözümler getireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sevgili anneler, çocuklarınızı tam gün okula göndereceksiniz. Sabah gidecek, akşam gelecek. Beslenme çantası olmayacak. Öğle yemeğini çocuklarınız öğretmenleriyle beraber okullarında hiçbir bedel ödemeden yiyecek. Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenleri baş tacı yapacağız. Siz bunları yapmaya hazırsanız bizlere de bir görev düşüyor. 1 Kasım'da sandığa gideceğiz ve yeni bir tarih yazacağız."

- Eski belediye başkanın ailesine taziye

Daha sonra Dörtyol ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, burada 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yapan ve dün hayatını kaybeden Doğan Öçgider'in ailesine taziyede bulundu.

Taziye sonrası İnönü Caddesi üzerinde halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimlerinde vatandaşları sandığa davet etti.

Ardından Erzin'deki Cumhuriyet Meydanı'nda halkla buluşan Kılıçdaroğlu, partisinin seçim vaatlerini anlattı.

Ülke nüfusunun yarısının genç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Ama bu iktidar sizi olağan şüpheli olarak görüyor. Ben sizi bu ülkenin umudu, Türkiye'nin güvencesi olarak görüyorum. Efendim, gençler meydana çıkacak yasak, tweet atacak yasak, sosyal medyada konuşacak yasak, maça gidecek yasak, yav sen gençlere güvenmiyorsan ülkene güvenmiyorsun demek ki. Ben gençlere güveniyorum, onlar bizden daha iyi yetişmek zorunda. Onlar bizden daha iyi Türkiye'yi yönetecekler" dedi.

- "Siyasette kavgadan bıktım"

Türkiye'nin dünyanın en güzel ülkesi olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birbirimizi düşman haline getirdiler. Niye düşman haline geliyoruz, niye kavga ediyoruz? Siyasette kavgadan bıktım. Siyaset, köşeyi dönme aracı, vatandaşı soyma aracı değildir, vatandaşın inancını siyasete konu etmek değildir, siyaset, insanın kimliğini siyasete malzeme etmek değildir. Siyasetin konusu şudur, vatandaşın oğlu işsiz mi, iş bulacaksın, esnaf kazanamıyor mu, esnafın kazanacağı ekonomi politikası uygulayacaksın. Çiftçi üretti, alın terinin karşılığını vereceksin. Siyaset budur. Biz bunları bıraktık birbirimize düşman olmaya başladık. Bunu kaldıracağız ve ülkeye barışı getireceğim."

Hatay programlarını tamamlayan Kılıçdaroğlu, başkent Ankara'ya gitmek için karayoluyla Adana'ya geçti.