CHP'nin Hatay mitingi

CHP'nin Hatay mitingi
CHP'nin Hatay mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) - "Bu ülkede hiç bir ayrım yapmayacağız. Bu ülkede herkesin kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Bu ülkede huzurun ve barışın hakim olmasını istiyoruz. Sadece Türkiye'de değil, bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz"

HATAY (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu , Türkiye'de ayrım yapmayacaklarını, herkesin ülkede kardeşçe yaşamasını istediklerini belirterek, "Bu ülkede huzurun ve barışın hakim olmasını istiyoruz. Sadece Türkiye'de değil, bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz" dedi.

 Kılıçdaroğlu, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, doğuda, batıda, tarlada, bahçede çalışan çiftçinin emeğine, alın terine hak ettiği emeği vereceklerini belirtti.

Yatlara, gemilere mazotun 1 lira 25 kuruştan verildiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

"Biz ise mazotu çiftçiye 1,5 liradan vereceğiz. Eğer senin mazotunu Ankara'daki beyler itiraz ediyorsa onlara 7 Haziran'da şunu söyle, 'Kardeşim herkese var ama bana gelince yok diyorsun. Kusura bakma bende de sana 7 Haziran'da oy yok' diyeceksin. Ankara'daki beyler altında, pırlantada, yakutta hepsinde KDV'yi ÖTV'yi sıfırladılar. Ben de çiftçinin mazotunu sıfırlıyorum. O zaman diyoruz ki, sen iyi köşeyi dönenlerden yanasın, ben çiftçiden yanayım. Ben üretenden, alın teri akıtandan yanayım."

Hatay girişinde galerilerdeki tır ve kamyon sahiplerinin eskisi gibi kazanmadıkları için araçlarını satılığa çıkardıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Ortadoğu politikası yüzünden ihracatın durma noktasına geldiğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Yapılan yanlış Ortadoğu politikası elimizi kolumuzu bağladı. Hatay barışın ve huzurun başkentidir. Sizlere sözüm söz, CHP iktidarında Ortadoğu politikasını sil baştan yeniden düzenleyeceğiz. Bunların yaptığı gibi hiçbir radikal grup Türkiye toprakları üzerinden Suriye'ye gitmeyecektir ve izin vermeyeceğiz. Türkiye topraklarından Suriye'ye silah ve mühimmat gönderilmesine asla ve asla izin vermeyeceğim. Türkiye'de uluslararası bir Suriye konferansı toplayacağım, Ortadoğu'ya barışı ve kardeşliği getirmek için. Ortadoğu'da Müslüman kanının dökülmemesini istemiyoruz. Suriye'de barışın olması hem bizim hem Ortadoğu'nun çıkarınadır."

Ankara'dakilerin DAEŞ'in eline silah vererek katliama ortak olduklarını iddia eden Kılıçdaroğlu, bu gerçekleri ortaya çıkaran bir gazeteciye müebbet hapis cezası istendiğini belirterek, "O gerçekleri ortaya çıkaran gazeteciye Hatay'dan Uğur Mumcu Meydanı'ndan selam gönderiyorum" diye konuştu.

- "Türkiye'yi Ortadoğu'nun, Asya'nın, Kafkasların, Avrupa'nın merkezi yapacağız" 

Kılıçdaroğlu, bu yola çıkarken halka bir çok şey vadettiklerini söyleyerek, "Bu ülkede hiç bir ayrım yapmayacağız. Bu ülkede herkesin kardeşçe yaşamasını istiyoruz. Bu ülkede huzurun ve barışın hakim olmasını istiyoruz. Sadece Türkiye'de değil, bütün komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.  

 Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye projesini açıkladıklarını, projenin dünyanın dördüncü büyük projesi olduğunu ve  200 milyar dolarlık bir yatırımla gerçekleştirileceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, 40 milyar dolarını devletin, 160 milyar dolarını özel sektörün vererek gerçekleştirilecek proje ile Anadolu'nun göbeğinde bir mega kent kuracaklarını kaydetti. Kılıçdaroğlu, "2 milyon 200 bin kişiye istihdam olacak bu proje. İskenderun, Mersin, Samsun ve Trabzon limanları bu merkeze bağlı olacak. Türkiye'yi Ortadoğu'nun Asya'nın Kaskasların, Avrupa'nın merkezi yapacağız" ifadelerini kullandı. 

İktidarla aralarında Ağrı Dağı kadar fark olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, kendisinin ise halk için çalıştığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, makam, mevki peşinde olmadıklarını dile getirerek, şöyle dedi: 

"İktidar bu ülkeye 13 yılda ne verdi? Gözyaşı verdiler, yasak getirdiler, gencecik çocuklarımız gösteri yaparken öldürüldü. Yazık günah değil mi o çocuklarımıza? Diyorlar ki 'Biz yol yapıyoruz.' Yol yapmayan devlet var mı? Yol yapmayan hükümet var mı? Her devlet yol yapar. 'Köprü yapıyoruz', köprü yapmayan hükümet var mı? Eğer sen bir hükümetsen dön kendine bak bir kardeşim. 17 milyon yoksul bu ülkede niye var? Eğer sen hükümetsen 6 milyon 350 bin işsiz neden var bu ülkede hiç düşündün mü? Hükümet olmak farklı bir şeydir. Hükümet olmak halkı düşünmektir. Hükümet olmak yoksulluğu kaldırmaktır. Hükümet olmak eşitliği, barışı getirerek eleştiriye saygı duymaktır."

KIlıçdaroğlu, 8 Haziran sabahı güzel ve onurlu bir Türkiye'de yaşayacaklarını, buna inandıklarını vurgulayarak, ülkenin 17 milyon yoksuluna, 6 milyon 250 bin işsizine, 800 bin taşeron işçisine, 1,5 milyon asgari ücretlisine inandığını sözlerine ekledi.

(Bitti)