Hatay'da eğitime hayırsever desteği

Hatay'da eğitime hayırsever desteği
Hatay'da eğitime hayırsever desteği
-Samandağ ilçesinde bir hayırsever tarafından yaptırılacak meslek lisesinin protokolü törenle imzalandı -Vali Topaca: "Kentimizde çocuklarımızın geleceğe en güzel şekilde hazırlanmaları için hayırseverlerimizin desteğiyle eğitim ve öğretimdeki hizmetlerimiz devam ediyor"

HATAY (AA) - Hatay'ın Samandağ ilçesinde hayırsever Adem Nural'ın yaptıracağı 24 derslikli meslek lisesinin protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

Hatay Valisi Ercan Topaca, Abdurrahman Melek Toplantı Salonu'nda gerçekleşen törende yaptığı konuşmada, kentte eğitim ve öğretimle ilgili eksiklikleri tamamlama konusunda hayırseverlerin verdiği desteğin devam ettiğini belirtti.

Topaca, Samandağ ilçesi Çiğdede Mahallesi'nde 1992 yılında yapılan Samandağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin zamanın şartlarında yapılma şekli ve kullanılan malzeme itibarıyla sorun olabilecek yapıda olduğunu aktararak, hayırsever Nural'ın vereceği katkılarıyla mevcut binanın yıkılarak yerine yenisinin yapılacağını kaydetti.

Samandağ ilçesine devlet bütçesiyle önemli okul yatırımlarının yapıldığını ifade eden Topaca, şöyle devam etti:

"Kentimizde çocuklarımızın geleceğe en güzel şekilde hazırlanmaları için hayırseverlerimizin desteğiyle eğitim ve öğretimdeki hizmetlerimiz devam ediyor. Hedefimiz derslik başına düşen öğrenci sayısını ulusal standart olarak belirlediğimiz 24 sayısına çekmektir. Şu an 29 sayısındayız. Bir anlamda 40-50 yılda yapılan derslik sayısı son 5-6 yıl içerisinde katlanarak gidiyor. Bundan sonra inşallah daha da çok yapacağız. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 24'e indikten sonra bina olarak yetersiz olan okulları yıkacağız. Çocuklarımızın eğitimi için her türlü donanıma sahip pırıl pırıl okullar yapmak bizim öncelikli hedefimizdir. Çünkü çocuklarımızı seviyoruz, onlara önem veriyoruz. Ülkemizin ve devletimizin geleceği onlardır. Onları ne kadar güzel eğitirsek, imkan sağlarsak ülkemizin ve milletimizin ulusal refahı da vereceğimiz bu eğitimle doğru orantılıdır. Gençlerine yatırım yapamayan ülkeler, milletler çok uzun yaşamaz. Belli bir süre sonra çöküş dönemi başlar. Biz böyle bir şeyle karşılaşmak istemiyoruz."

Hayırsever Nural ise yaptıracağı okul için onurlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Devletine ve milletine okul kazandıracağı için çok mutlu olduğunu vurgulayan Nural, "Ben 36 yıldır ekmek bulmak için 3 kıtaya gittim. Allah'ın izniyle para kazandım. Kazandığım parayı yüce devletimin hizmetine sunduğum zaman çok mutlu oluyorum. Nasip olursa yine milli eğitime katkılarımı devam ettireceğim." dedi.

Konuşmaların ardından Vali Topaca ve Nural, yaptırılacak meslek lisesinin protokolünü imzaladı.

Törene Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da katıldı.

Öte yandan hayırsever Nural'ın 2010 yılında da Samandağ ilçesinde 16 derslikli bir ilköğretim okulunun yapımında katkı sağladığı bildirildi.