Hatay'da Mursi'nin idam kararı protesto edildi

Hatay'da Mursi'nin idam kararı protesto edildi
Hatay'da Mursi'nin idam kararı protesto edildi
HATAY (AA) -  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararı, İskenderun ilçesinde protesto...

HATAY (AA) -  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararı, İskenderun ilçesinde protesto edildi.

Cuma namazından çıkan bir grup, Boyacılar Parkı'nda bir araya geldi. 

Burada grup adına konuşan İHH İskenderun Şube Başkanı Ahmet Yetim, Mısır diktasının geçen ay, aralarında Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 106 kişi hakkında idam cezası verdiğini belirtti.

İdam cezasına çarptırılanlar arasında İsrail'e karşı cihat edenlerinde de yer aldığını ifade eden Yetim, şunları söyledi:

"Mursi ve arkadaşları mahkeme tarafından, Filistin davasına sahip çıkan Müslüman bir ülke adına casusluk, Hamas ve Hizbullah'la birliği yaparak Gazze'ye silah sokmak ve ayrıca Vadi'n-Natrun Hapishanesi olayında Hüsnü Mübarek döneminde zindana atılan Hamas ve Lübnan İslami direnişi üyelerinin kaçırılmalarına yardım etmekle suçlanmaları, bu kararın Siyonist İsrail ve Amerika'yı razı etmek için alınmış hukuk dışı ve siyasi bir karar olduğunu açıkça göstermektedir. Mursi'nin iktidardan alaşağı edilmesinin tek sebebinin Gazze'ye yönelik ambargoyu delerek Filistin davasına sahip çıkmaya çalışması olduğu ve bunun da Amerika ve İsrail'i rahatsız ettiği artık gün gibi ortadadır."

Yetim, verilen kararları hükümsüz saydıklarını ve şiddetle kınadıklarını sözlerine ekledi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.