Hatay'ın yöresel kahvaltılıkları tescil bekliyor

Hatay'ın yöresel kahvaltılıkları tescil bekliyor
Hatay'ın yöresel kahvaltılıkları tescil bekliyor
- Birçok baharatın karışımıyla elde edilen sürk, toprak altında bekletilerek yemeye hazır hale getirilen cara peyniri, keçi sütünden yapılan tuzlu yoğurt gibi Hatay'a özgü kahvaltılıklar, coğrafi işaretle tescillenmeyi bekliyor - MKÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Avşar: - "Hatay coğrafi işaret anlamında çok avantajlı bir yer. Sayısız ürün çeşidi bulunuyor ve bunların tescilinin yapılarak katma değer kazandırılması gerekiyor"

HATAY (AA) - HALİT DEMİR - Çökeleğin içerisine konulan baharatların karışımıyla elde edilen sürk, tuzsuz peynir ve çökeleğin testilere basılıp toprak altında bir yıl bekletilmesinin ardından tüketime hazır hale getirilen cara peyniri ile keçi sütünden yapılan tuzlu yoğurtla öne çıkan Hatay'ın yöresel kahvaltılıkları tescil bekliyor.

Farklı lezzetlere ev sahipliği yapan Hatay, son yıllarda mutfağı sayesinde tanınırlığını artırdı. Yemekleriyle gastronomi meraklılarının uğrak şehirleri arasında yer alan kent, yöreye has hazırlanan kahvaltılıklarıyla da öne çıkmaya başladı.

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) gönüllü üyesi de olan Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay mutfağının beğenilen yemeklere sahip olduğunu söyledi.

Kahvaltılık ürünlerin de artık yoğun ilgi görmeye başladığını aktaran Avşar, şöyle konuştu:

"Kente özgü karakteristik süt ürünleri bulunuyor. Bunların en başında tuzlu yoğurt, sürk ve cara peyniri yer alıyor. Sürk, çökelekten üretildiği için yağsızdır, baharat içerdiği için aromatiktir. Sürk her öğünde yenilebiliyor. Bu ürünün şekli, lezzeti ve bileşimi farklı. Sürk, tam bir coğrafi işarete konu olacak bir ürün. Hatay'da dikkati çeken diğer bir yöresel ürün ise tuzlu yoğurt. Tuzlu yoğurdun da pişirmeden dolayı kendisine ait tütsü aroması var. Keçi sütünden yapılır ve kıvamı macun gibidir. Bilindiği üzere keçi sütü ve keçi sütü ürünlerinden olan talep artmış durumda. Çünkü süt alerjisi daha az görülüyor. Daha aromatik ve sindirimi daha kolay."

Avşar, cara peynirinin de kahvaltı sofralarının baş köşesinde yer aldığını anlatarak, bu ürünün de tuzsuz peynir ve çökeleğin testilere basılıp toprak altında bir yıl bekletilmesinin ardından tüketime hazır hale getirildiğini kaydetti.

Hatay'da coğrafi işaret anlamında dikkati çeken ürünler olduğunun altını çizen Avşar, "Hatay coğrafi işaret anlamında çok avantajlı bir yer. Sayısız ürün çeşidi bulunuyor ve bunların tescilinin yapılarak katma değer kazandırılması gerekiyor." dedi.

Avşar, kentteki peynirlere tescil alınarak üretim kalitesinin standart hale getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, farklı üretim tiplerinin ürünlerin kalitesine zarar verdiğini sözlerine ekledi.