Hiç binmedikleri helikopteri yapmaya çalışıyorlar

Hiç binmedikleri helikopteri yapmaya çalışıyorlar
Hiç binmedikleri helikopteri yapmaya çalışıyorlar
- Hatay'ın Payas ilçesindeki biri kaportacı diğeri tornacı iki arkadaş, çocukluktan beri ilgi duydukları helikopteri yapmak için kolları sıvadı - Hayatlarında daha önce hiç helikoptere binmemiş olan ikili, iskeletini ortaya çıkardıkları çalışma tamamlandığında bir ilki yaşamayı hedefliyor - Kaportacı Hüseyin Sağman: - "İş yerindeki rutin işlerimiz bittikten sonra arkadaşımla hayalimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz"

HATAY (AA) - AHMET ÖZEL - Hatay'ın Payas ilçesinde yaşayan kaportacı ve tornacı 2 arkadaş, bugüne kadar hiç binmedikleri ancak çocukluktan bu yana ilgi duydukları helikopteri kendi atölyelerinde yapmak için hummalı bir çalışmaya girdi.

Payas Küçük Sanayi Sitesi'nde kaportacılık yapan 42 yaşındaki Hüseyin Sağman ile 52 yaşındaki tornacı Mesut Dursun'un küçüklükten beri ilgi duyup son yıllarda da yoğun şekilde hayalini kurdukları helikopterle uçma fikri, sanayi sitesindeki diğer esnaftan farklı bir uğraş içine girmelerine neden oldu.

Hayatlarında bugüne kadar helikoptere hiç binmeyen Sağman ve Dursun, birlikte çalışarak atölyelerinde bir helikopter yapmak için kolları sıvadı.

Hüseyin Sağman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana helikopterlere ilgi duyduğu için her zaman hayalinde bir helikopter yapma fikri bulunduğunu söyledi.

Bu fikrin uzun yıllar düşünceden öteye geçemediğini aktaran Sağman, tornacı olan Dursun ile konuşup da aynı ilginin onda da olduğunu öğrenince bu hayalin gerçekleşmesi adına adım atmaya karar verdiklerini anlattı.

Yaklaşık 1 ay önce atölyelerinde çalışmalara başladıklarını ifade eden Sağman, şöyle konuştu:

"İş yerindeki rutin işlerimiz bittikten sonra arkadaşımla hayalimizi gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu işe başladıktan sonra sanayi sitesindeki diğer arkadaşlarımız da bize yardımcı olmaya başladı. El birliğiyle hayalimde olan ve projesini çizdiğim helikopteri hep birlikte ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Biz helikopterin dış aksamını yapıyoruz, esnaf arkadaşlarım da ortaya çıkan ürünü boyayarak bize katkı sağlıyor.''

Tornacı Mesut Dursun da helikopterin bir ay gibi kısa sürede iskeletini tamamladıklarını kaydetti.

Arkadaşının da kendisinin de hiç helikoptere binmediğini vurgulayan Dursun, bu deneyimi ilk kez, yaptıkları helikopterde yaşamanın hayalini kurduklarını belirtti.

İki kişilik olarak tasarladıkları helikopterin önümüzdeki günlerde motor kısmı ve pervanesini yapacaklarını ifade eden Dursun, en kısa zamanda kalan işleri de tamamlayıp helikopteri uçurmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Payas Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Ekrem Vural ise iki ustanın yaptığı bu çalışmanın çok güzel olduğunu belirterek, ikilinin imkan verildiğinde esnafın neler yapabileceğini bu sayede göstereceğine inandığını dile getirdi.