Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş
Suriye'deki iç savaş
- Suriye'deki iç savaş nedeniyle evini, mesleğini geride bırakanlar, sığındıkları ülkelerde hayata tutunmaya çalışıyor - Halep'te imam olarak görev yapan, ülkesini terk etmemek için uzun süre direnen ancak bir hafta önce evine varil bombası isabet eden Mahmut Emin de savaşın bitmesi için her gün dua ediyor

HATAY (AA) - Suriye 'deki iç savaş çok sayıda insanın hayatına mal olurken, birçok kişi de evini, toprağını, mesleğini, yakınlarını bırakarak ülkeden kaçmak zorunda bıraktı.

Suriyeliler, sığındıkları ülkelerde içinde bulundukları zor koşullara rağmen hayatta kaldıklarına şükrederek yaşamını sürdürüyor. 

Suriye'nin Halep kentinden bir hafta önce kaçan imam Mahmut Emin de (38) onlardan biri. Ülkesinde altı yıldır imam olarak görev yapan Emin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşın başladığı ilk günden bu yana yaşadığı yeri terk etmemek için direndiğini, birçok zorluğa katlandığını söyledi.

Savaş nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği Suriye'de kimi zaman bir ekmek dahi bulmakta zorlandıklarını ifade eden Emin, şunları belirtti:

''Bütün zorluklara rağmen, üç çocuğum ve eşimle ülkemizi terk etmek istemedik. Çatışmalar ortasında imamlık görevimi en iyi şekilde sürdürüp, cemaatime moral vermeye çalıştım. Ancak, evimize varil bombası isabet etti. Artık yaşayacak bir yerimiz kalmadı ve bugüne kadar çektiğimiz bütün zorluklara rağmen, sonunda pes ettik ve Türkiye 'ye kaçtık.''

Türkiye'ye daha önce gelen ve Reyhanlı'ya yerleşen akrabalarının yanında yaşadıklarını anlatan Emin, tek dileğinin bir an önce savaşın bitmesi olduğunu söyledi.

Emin, her gün dua ederek ve Kuran-ı Kerim okuyarak vakit geçirdiğini, artık savaşın, ölümlerin, kaçışların bitmesini temenni ettiğini kaydetti.