Suriyeli Türkmenlerden Rusya'ya tepki

Suriyeli Türkmenlerden Rusya'ya tepki
Suriyeli Türkmenlerden Rusya'ya tepki
- Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Türkmenler, Rusya Hava Kuvvetlerinin ülkelerinde düzenlediği saldırılara tepki gösterdi - Suriye Türkmen Kitlesi Yönetim Kurulu Üyesi Hoşkar: - "Rusya, DAEŞ bahanesiyle ülkeye girdi. Ancak vurulan noktalarda DAEŞ yok. Türkmen köylerine füzelerle saldırdı. Cebel Ekrad'da sivil köyleri vurdu. Amacının DAEŞ olmadığını ilk günden kanıtladı"

HATAY (AA) - SALİM TAŞ/ERDAL TÜRKOĞLU - Türkiye 'ye sığınan Suriyeli Türkmenler, Rusya Hava Kuvvetlerinin ülkelerinde düzenlediği saldırılara tepki gösterdi.

Suriye Türkmen Kitlesi Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Hoşkar, AA muhabirine, Suriye'de muhaliflerin, Beşşar Esed'in yanı sıra birkaç devlete karşı savaştığını belirtti.

Rusya'nın ilk baştan beri Esed'in yanında olduğunu ifade eden Hoşkar, "Şimdi ise fiili olarak savaşa taraf oldu. DAEŞ bahanesiyle ülkeye girdi. Ancak vurulan noktalarda DAEŞ yok. Rusya, Türkmen köylerine füzelerle saldırdı. Cebel Ekrad'da sivil köyleri vurdu. Amacının DAEŞ olmadığını ilk günden kanıtladı" diye konuştu.

Muhaliflerin Esed ve Rusya'nın yanı sıra İran, Hizbullah güçleriyle mücadele ettiğini anlatan Hoşkar, Rusya saldırılarının, zayıflayan Esed'e destek için yapıldığını söyledi.

- Suriyeli Türkmen ailelerden tepki 

Suriye'nin Bayır Bucak Türkmen Bölgesi'ndeki çatışmalar nedeniyle 3 yıl önce ailesiyle Hatay'a gelen Emine Köse, Rusya'nın dünyaya DAEŞ ile mücadele edecekmiş görüntüsü vermeye çalıştığını ancak Suriye'de sivilleri öldürmeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Esed rejiminin halkına yaşattığı zulüm, her gün üzerlerine yağdırdığı bombaların yanında Rusya'nın da hava saldırılarıyla ölüm saçmasının kabul edilemeyeceğini kaydeden Köse, Bayır Bucak Türkmen Bölgesi'ndeki insanların her an ölüm korkusuyla yaşadığını belirtti.

Türkmenlerin ülkesi ve toprakları için canını seve seve vereceğini vurgulayan Köse, şöyle devam etti:

"Suriye'deki savaş yaklaşık 5 yıldır sürüyor. Özgürlük ve demokrasi isteyen bir halkın başına bu kadar bela mı gelir? Şimdi bir de Rusya'nın saldırıları başladı. Esed ve Rusya, Suriye'de sivil insanların yaşadığı evleri yok ediyor. Bu insanlar nereye gidecek, nasıl yaşayacak ve nereye sığınacak? Allah'tan başka sığınacakları bir yerleri kalamadı. Esed, İran ve Rusya'yı, Allah'a havale ediyoruz."

Rusya'nın karadan savaşması halinde Türkmenlere yenileceğini söyleyen Köse, "Rusya halkımızı ne kadar bombalarsa bombalasın, insanları öldürsün ve evleri yıksın, Allah'ın izniyle bitmeyeceğiz" dedi.

- "Saldırıya bir an önce son versin"

Esed rejiminin 3 yıl önce Bayır Bucak Türkmen Bölgesi'ne düzenlediği saldırıda eşini kaybeden Ayşe Kafi ise 2 yıl önce çocuklarıyla evlerini terk edip Hatay'a geldiklerini kaydetti.

Ülkesinde kalan ailesiyle imkan buldukça telefonla görüşebildiklerini dile getiren Kafi, Esed ve Rusya uçaklarının gerçekleştirdiği saldırı nedeniyle yakınlarına bir şey olacak korkusuyla gözlerine uyku girmediğini bildirdi.

Kafi, Rusya'nın Suriye halkına saldırısına bir an önce son vermesini ve ülkelerini terk etmesini istedi.

Türkiye'ye sığınan Semir Bayraktar da ülkelerinde istedikleri özgürlük taleplerinin, kendilerine ölüm ve yıkım olarak döndüğünü ifade etti. Esed rejimi ve İran'ın tüm saldırılarına rağmen Suriye halkının haklı davasından vazgeçmediğini vurgulayan Bayraktar, Rusya'nın da boşa çıkacağını belirtti.