Türk Kızılayı, Iraklıları da unutmadı

Türk Kızılayı, Iraklıları da unutmadı
Türk Kızılayı, Iraklıları da unutmadı
- Son yıllarda önemli yardım operasyonlarına imza atan Türk Kızılayı, Irak'ta IŞİD tehdidi altında zor durumdaki halka da el uzatıyor - Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: "Şengal'de IŞİD'den kaçan insanların yardımına ilk defa biz gittik. İlk yardımı biz götürdük"

HATAY (AA) - ERDAL TÜRKOĞLU - Son yıllarda önemli yardım operasyonlarına imza atan Türk Kızılayı, IŞİD tehlikesiyle milyonlarca insanın zor duruma düştüğü Irak'ta da halkın yardımına koştu. 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine, Türkiye 'ye sığınan Suriyelilerin yanı sıra onlarca ülkeden gelen mültecilere de yardımda bulunduklarını söyledi.

Yardımların Türkiye'nin birçok ilinde sürdüğünü kaydeden Akar, son olarak Kırşehir'de Afgan 250 aileye yardım götürdüklerini belirtti. 

Akar, Kuzey Irak'ta da operasyon halinde olduklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Orada bir terörist örgütün elinden kaçarak mağdur olan, göçmen durumuna düşen milyonlarca insan var. Türk Kızılayı olarak onlara da yardım ediyoruz. Oradaki her etnik kökenden insana yardım ediyoruz. Özellikle de bizimle yakın ilişki kuran Türkmen kardeşlerimiz var. Onlara da Erbil üzerinden götürdüğümüz yardımları dağıtıyoruz. Erbil'e, Kuzey Irak'a, Kerkük'e, Telafer'e hatta geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımız Bağdat ve Kerbala'ya kadar gitti. O bölgelerde de dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun, herkese yardım ulaştırıyoruz."

Irak'ta yaklaşık 250 tırlık malzeme potansiyeline ulaştıklarını belirten Akar, bunu devam ettireceklerini, son olarak Kayseri şubelerinin hazırladığı 4 tırlık yardımları Kuzey Irak'a sevk ettiklerini söyledi.

Şengal Dağı'ndaki insanlık dramına da anında müdahale etmeye çalıştıklarını vurgulayan Akar, "Şengal Dağı'nda IŞİD'den kaçan insanların yardımına ilk defa biz gittik. İlk yardımı biz götürdük. 9 tırla oraya müdahale ettik. İlk başta su, bisküvi gibi onlara enerji verip açlığını gideren malzeme ulaştırdık" dedi. 

Bölgeye çadır kent kurmak üzere çok miktarda malzeme götürdüklerini ifade eden Akar, IŞİD'in oralara hakim olmasının çadır kent kurulmasını engellediğini belirtti.

- "Irak'tan teşekküre geldiler"

Şengal Dağı ve başka bölgelerde yardıma ihtiyacı olan kim varsa ulaşabildikleri herkese ve her yere gittiklerini dile getiren Akar, şunları aktardı:

"Onlara gıda malzemesi, giyecek, içecek, süt, bebek maması, kadın ihtiyaç ve hijyen malzemeleri götürüyoruz. Oradaki üssümüz şu anda Erbil şehridir. Erbil'deki depolarda stok yapıyoruz. Malzemeleri Kerbela'ya, Bağdat'a kadar götürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bana, Bağdat İl Meclisi Üyeleri ve başkanı geldi. İstanbul 'da onları misafir ettim. Bağdat'a yaptığımız yardımlardan dolayı teşekküre geldikleri söylediler. Meclisin genel sekreteri de bir Türkmen kardeşimiz  seçilmiş, o da gelmişti. Bu konuda geri dönüş almaktan büyük mutluluk duyduk."