Türk Kızılayının sınır ötesindeki Suriyelilere yardımları

Türk Kızılayının sınır ötesindeki Suriyelilere yardımları
Türk Kızılayının sınır ötesindeki Suriyelilere yardımları
- Suriye Krizi Yardım Koordinatörü Yenigül: - "Yılın 9 ayında, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, 6 bin 200 araçlık insani yardım malzemesini Suriyeli mağdurlara teslim ettik"

HATAY (AA) - Türk Kızılayı, yılın 9 ayında, 6 bin 200 araçlık insani yardım malzemesini Suriye 'deki savaş mağdurlarına ulaştırdı.

Türk Kızılayı Suriye Krizi Yardım Koordinatörü Göksen Yenigül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin bağışlarının, dernekleri aracılığıyla Suriye'nin her noktasındaki mazlumlara ulaştırıldığını söyledi.

Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana yoğun bir yardım çalışması yürüttüklerini dile getiren Yenigül, Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapıları ile Hatay'ın Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerindeki noktalardan, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım gönderdiklerini belirtti.

Bu sayede, sınırın diğer tarafındaki insanların yüzünün bir nebze olsun güldüğünü bildiren Yenigül, "İnsani yardımların geçişi için açılan noktalardan, sınır ötesindekilere yardım ulaştırıyoruz" dedi.

Suriye'de her din, dil, ırk ve mezhepten ihtiyaç sahibine ulaşmaya gayret ettiklerini anlatan Yenigül, şunları kaydetti:

"Arap, Kürt ve Türkmen bölgelerindeki tüm ihtiyaç sahiplerine insani yardım malzemesi ulaştırdık. Bunu, Suriye'de yardım faaliyetlerinde bulunan uluslararası kuruluşlardan da teyit ediyoruz. Türkiye'nin yardımları, derneğimiz aracılığıyla Suriye'nin her noktasındaki mazlumlara ulaştırıldı. 2011'den bu yana devam eden yardım faaliyetlerimizde, bu yılın 9 ayında, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın, 6 bin 200 araçlık insani yardım malzemesini Suriyeli mağdurlara teslim ettik." 

Yenigül, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılanlar arasında, gıda , kıyafet ile sağlık ve hijyen malzemelerinin yer aldığını ifade etti.

Derneklerinin sadece sınır ötesine yardım göndermediğini belirten Yenigül, Türkiye'de 10 ildeki 24 çadır kentte kalan yaklaşık 275 bin Suriyeli'nin de dağıttıkları gıda kartıyla ihtiyaçlarını karşıladığını sözlerine ekledi.