"Umut Bir Telefon Uzakta" Projesi

"Umut Bir Telefon Uzakta" Projesi
"Umut Bir Telefon Uzakta" Projesi
- Üniversite öğrencilerinin hazırladığı "Umut Bir Telefon Uzakta" Projesi kapsamında anaokulu öğrencileriyle yangın tatbikatı yapıldı

HATAY (AA) - Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı Sosyal Bilimler Yüksekokulu öğrencilerinin hazırladığı "Umut Bir Telefon Uzakta" Projesi kapsamında, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleriyle birlikte, anaokulu öğrencilerine yönelik yangın tatbikatı gerçekleştirdi.

Tatbikatta öğrencilere, olası yangın durumunda yapılması gerekenler hakkında yetkililer tarafından bilgi verildi. Tatbikatta, okulda bulunan bütün öğrenciler sınıfları boşaltarak okul bahçesinde toplandı.

Okul dışında benzin yardımıyla yakılan ateş itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Öğrencilere yangına müdahale ve yangın söndürme cihazları hakkında bilgi verildi. Tatbikat, öğrenciler tarafından ilgi ve heyecanla izlendi.

Tatbikat sonunda öğrencilere Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri kumbara ve çeşitli hediyeler verdi.

Proje sorumlusu Zeynep Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 kişilik ekiple başlattıkları projeye ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Acil numaraları bilen bilinçli nesiller için çalıştıklarını belirten Kaplan, "Yangın esnasında aranacak numaraları ve yapılması gerekenleri başta çocuklar olmak üzere her yaştan kişilere anlatıyoruz. Reyhanlı'da 3. tatbikatımızı gerçekleştirdik. Çocukların bilinçlenmesi için daha çok gayret göstereceğiz." dedi.

Tatbikatların yanı sıra sokak ve caddelerdeki vatandaşlara da broşürler dağıttıklarını söyleyen Kaplan, "Şimdiye kadar 400 broşürü ve 400 kartviziti elden dağıttık. Acil numaraların hafızalarda kalması için bizler de gerekli birimlerle irtibata geçerek ortak çalışmalar yürütüyoruz. Reyhanlı genelindeki eğitim gören 800 öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz." diye konuştu.