10 bebeğin biri dünyaya vaktinden önce geliyor

10 bebeğin biri dünyaya vaktinden önce geliyor
10 bebeğin biri dünyaya vaktinden önce geliyor

Özellikle azgelişmiş ülkelerde çocuk ölümlerini azaltmak için erken doğumları önlemek şart.

WASHINGTON - Dünyada her 10 bebekten biri erken doğuyor. ABD’li uzmanların araştırmasına göre, her yıl 13 milyon bebek vaktinden önce doğarken 1 milyondan fazlası da yaşamını yitiriyor. Erken doğum ve bebek ölümlerinden en çok etkilenense gelişmekte olan ülkeler. Afrika ve Asya’da bebeklerin yüzde 85’inden fazlası 37 haftadan önce doğuyor. Bu ülkelerdeki erken doğumlara yetersiz beslenme ve bakımın neden olduğunu belirten uzmanlar bununla beraber ABD gibi gelişmiş ülkelerde de erken doğumda artış olduğuna dikkat çekiyor. Bu ülkelerde erken doğan bebeklerin sayısı 25 yılda yüzde 36 artmış. Buna neden olaraksa hamile kalabilmek için bazı yeni tekniklere başvuran 35 yaş üstü kadınların artması gösteriliyor.
Araştırmayı yürüten Dr. Jennifer Howse, çocuk ölümlerinin azaltılmasının planlandığı BM’nin bin yıllık hedeflerine ulaşmak için dünya liderlerinin erken doğumlarla mücadeleye öncelik vermesi gerektiğini vurguluyor.

100 çocuktan biri otistik
ABD’de çocuk sağlığıyla ilgili iki yeni araştırma sonucu daha yayımlandı. Hükümetin yaptırdığı bu araştırmalara göreyse ülkede her 100 çocuktan biri otistik. Daha önce bu oranın 150’de bir olduğunu belirten uzmanlar, hastalıktan haberdar olma ve hastalığın tanımının genişlemesinin otizm teşhisinin artışına yol açtığını söylüyor. Araştırmada 3-17 yaş çocukları olan ailelerle telefonda anket yapıldı. Diğer araştırmada da sekiz yaşındaki çocukların eğitim ve sağlık kayıtları gözden geçirilerek, çocuğun hastalık tanımına uyup uymadığı belirlendi. Otizm uzmanlarına göre bu yöntem, telefon anketinden daha kesin sonuç veriyor. (aa)