10 evlilik klişesi

10 evlilik klişesi
10 evlilik klişesi
İyi günde kötü günde' birlikte yürümeye, bir yastıkta yaşlanmaya karar verdiğiniz adamı/kadını buldunuz diyelim. Tebrikler ve geçmiş olsun! Peki, imzayı atacağınız ana kadar başınıza geleceklere hazır mısınız?

Aileyle tanışma
1- En gergin adımlardan biri. Yaş 20’lerin başıysa kolay atlatılabilir ama her yıl zorlaşır, 30’lara yaklaştıkça azap halini alır. Hiç tanımadığınız iki insanla bütün gece sevgilinizin çocukluğunda ne şahane bir şey olduğunu konuşmaktan gına gelir. O yemek, çay, her ne ise bitmez, bitmez! 

Hitap sorunsalı
2- Eşin annesine, babasına nasıl hitap edileceği kasıcı bir durumdur. Bir annenizle bir babanız daha mı olacaktır, yoksa onlar sadece isimlerinin önüne ‘hanım’ ve ‘bey’ mi alacaktır? “Benim zaten annem-babam var” diyemezsin, çık çık’lar devreye girer. Kaynanaya-kayınvalideye hitap, büyük derttir. 

Daha önce evlenenlerin öğütleri
3- Kabul, iyi niyetliler. Deneyimlerini aktarmak, müstakbel gelinle damadı rahatlatmak istiyorlar. Ama “Stres yapmayın, tadını çıkarın, yükünü paylaşın… Olur, olur…” türü aslında hepsi aynı kapıya çıkan ve somut olarak pek bir işe yaramayan nasihatler iç bayar. 

Kim hangi masada oturacak
4- Düğün organizasyonunun en çetrefilli işi masa düzenidir. 10 kişilik aile masasına küs kuzenleri, ayrılmış çiftleri yerleştirmeye çalışmak evrenin sırrını çözmek kadar zordur. Sağır dedenin yanına çok konuşan yengeyi oturtmak gibi garip kombinasyonlar ortaya çıkabilir. 

Düğüne çocuk gelsin mi?
5- İlk hangi çift, oyun alanında koşturan çocuk görmek istemediği için davetiyeye ‘Çocuklara iyi uykular!’ yazdı acaba? Öncesinde en fazla çocuk getirilmemesi rica edilirdi. ‘İyi uykular’ dileği bir tuhaf, kabul ama çocuk bağırtısının olmadığı bir düğün istemek de hak değil mi? 

Yeni akrabalar
6- Muhtemelen sizinkileri de zaten ayda yılda bir görüyorsunuz. Ama evlilik sürecinde bir de müstakbel eşinizin sonu gelmezmiş gibi görünen büyüklü küçüklü akrabalarıyla tanışmak, haklarında bilgi edinmek, hâl hatır sormak zorunda kalırsınız. 

Çeyiz sandığı
7- Her annenin vardır kızı için iğneoyalarıyla, dantel örtülerle doldurduğu bir sandığı. İstediğiniz kadar ‘Dantel koymuycam salonuma!’ diye mızırdanın, o sandık yeni evinize taşınacak sizinle. Anne gözünün nurunu akıtıp ördüğü dantelleri yatak odasına, laptop’ın üzerine pek güzel yapıştırıverir. 

İsteme gerginliği
8- Aileler ilk kez tanışacaksa büyük endişe kaynağı olabilecek bir gündür. Gelin adayının kahve yapmak, hanım hanımcıklıktan ödün vermemek gibi görevleri sıkıntı yaratabilir. “Aileler anlaşacak mı, tuhaf sessizlikleri kim bozacak?”, “Lokum mu çikolata mı?” gibi dertleri getirir. 

Davetli listesi krizi
9- Erkek tarafından kimler gelecek, kız tarafı kaç kişi? Rukiye Hala gelmese olmuyor mu, Reşit Amca kim ya? Benzeri balonların havada uçtuğu, insanların üstünün bir kalemde çizildiği veya arkalarından dakikalarca konuşulduğu kafa sayma anları. Sorular birikir, mideler düğümlenir. 

Nerede oturulacak?
10- Baştan karar verilmezse boşanmaya kadar gider. Kızın anne-babasına yakın yer mi, oğlanınkilere yakın yerde mi ev tutulacak ya da alınacak? Tartışma genellikle kızın anne babasına yakın oturmaya karar vermekle sonuçlanır, zira melek yavrular anneanneye emanet edilecektir.

Çeyizim hazır mı anne?
Düğün organizasyonlarının hız kazandığı bu günlerde, eksiklerini tamamlamak isteyen gelin ve damat adaylarının yardımına www.porselensepeti.com koşuyor. Porselen Sepeti, sitesinde satışa sunduğu yemek takımları, çatal bıçak setleri ve birbirinden şık çeyiz ürünleriyle sofralara renk getirirken müşterilerinin bütçelerini de düşünüyor.

Ayakkabı en mühimi
Tüylü stilettolar, gümüş botieler, fiyonklu, şimşekli, incili ve de el işçiliği ile hazırlanan gelin ayakkabıları www.tarzimon.com adresinde. El yapımı ve fırça darbeleriyle özelleşen ayakkabılar gelinliği tamamlarken bir yandan da gelinlerin büyülü gecelerini rahat bir şekilde geçirmesini sağlıyor.

Süer’den beyaz masal
Tasarımcı Özlem Süer’in elinden çıkan gelinlik koleksiyonu White by Özlem Süer sanatsal, ilham veren ve romantik modellerden oluşuyor... Gelin adayları Özlem Süer House Nişantaşı köşkündeki özel saç-makyaj odasında sektörün önde gelen isimlerinden, düğün günü için fikir alma şansına da sahip. Dahası gelinliği teslim alırken de arkadaşlarıyla birlikte, Özlem Süer ekibi tarafından organize edilen parti ile düğün öncesi stresini atabilecekler.

Ellerinde yüzükler kolunda bilezikler...
Her yaşam biçimine uygun altın ve mücevherat tasarımlarıyla tüketicilerin yaşamlarındaki özel günleri değerli kılan Favori Kuyumculuk, bu defa gelinler için Yeni Mutluluk Setleri ile karşınızda. Eşlerini şımartmak isteyen damat adayları, Favori’nin zarif tasarımları sayesinde eşlerine unutulmaz mutluluk hikâyeleri yaratarak çifte sevinç yaşatacak.