10 Turistik ve çileli kuyruk

10 Turistik ve çileli kuyruk
10 Turistik ve çileli kuyruk
Bayram tatili başladı. Çantalar, biletler, vizeler hazır. Görmek için can attığınız mekânlar, müzeler sizi bekliyor. Kapılarında da 'giriş sıraları'... Moral bozmak gibi olmasın ama bu kuyruklara hazır mısınız?
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Paranız pulunuz var, vize almak için gerekli olan milyonlarca belgeyi de topladınız. Uçak biletini ayarladınız, diyelim ki, yolculuk Paris’e... Eski zamanlardan beri hep filmlerde gördüğünüz Eyfel Kulesi’ni görmek için heyecan içindesiniz. Uçaktan inip otele yerleştiniz, Eyfel Kulesi’ne doğru yol alıyorsunuz. Kuleyi uzaktan gördünüz, tepesinden Paris’in nasıl görüneceği fikri içinizi kıpır kıpır ediyor. Kule’ye yaklaşırken durup Eyfel’i tepeden tutar gibi yaptınız, arkadaşınız da fotoğrafınızı çekti. Bu ‘yaratıcı’ ve ‘eğlenceli’ fotoğrafın ardından Eyfel’e çıkmak için kuleye yaklaştınız. O da nesi? Upuzun bir kuyruk! İçinizden hem dünya kadar para istiyorlar hem de bu sıra olacak iş mi diye söylenerek giriyorsunuz sıraya...
Üzülmeyin ve şevkiniz kırılmasın. Oralara kadar gitmişken beklemeye, tüm o tarihi yapıları ve insanlığa mal olmuş eserleri, koleksiyonları görmeye değer... Mümkün olduğunca gitmeden online bilet uygulamasından faydalanmanızın iyi olacağını anımsatıp, ikisi Türkiye ’den 10 popüler tatil bölgesindeki kuyruklarıyla ünlü 10 yeri hatırlatalım istedik...

1)La Sagrada Familia/Barselona: Halk arasında ‘bitmeyen kilise’ olarak nam salan La Sagrada Familia turistler arasında da bitmeyen kuyruk olarak biliniyor. Antonio Gaudi tarafından 1882’de yapımına başlanan kilise Barselona’nın gezilecek en ünlü turistik yeri, tabii o sıra beklenir, içeri girilebilirse...

2)Eyfel Kulesi/Paris: Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden bahsedecek olursak kuşkusuz ki ipi ilk göğüsleyen kent Fransa’nın başkenti Paris olacaktır. Paris’in simgesi Eyfel Kulesi’nin önünde sıranın olmadığı bir saat bulmak olanaksıza yakındır. 57, 115 ve 276’ncı metrelerine çıkılabilen Eyfel Kulesi’ne giriş ücreti 14.50 euro yani yaklaşık 45 TL.

3)Anne Frank Müzesi/Amsterdam: Yahudi soykırımının simgelerinden Anne Frank’ın Hollanda’da saklandığı evi ziyaret etmek önündeki sıra yüzünden bir hayli zor. 13 yaşındaki Anne Frank’ın soykırımın dünya tarafından bilinmesini sağlayan günlüğünün sergilendiği müzeye giriş 10 euro (25 TL). Müze önünde oluşan sıra sebebiyle online bilet uygulaması başlatmış durumda.

4)Galata Kulesi/ İstanbul : Gündüz saatlerinde Galata’dan geçen herkes Galata Kulesi’nin çevresinde ellerinde fotoğraf makineleri ip gibi dizilmiş ince uzun Japon turist sırasını bir kere görmüştür. “Dağılın!” diye bağırmayın, sakince sıranızı bekleyin çünkü onlar turist! ‘Konukseverliğimize’ halel getirecek hareketlerden kaçının! Kulenin tepesindeki İstanbul manzarasını görmenin bedeli ise yerli turist için 6,5 yabancı turist için 13 TL.

5)Vatikan/Roma: Roma’nın içinde bulunan, Katoliklerin merkezi Vatikan, Roma’ya gelen turistler için adeta bir arzu nesnesi. İçinde pek çok yapı bulunduran Vatikan’ın girişinde metrelerce uzayan sıra çileden çıkaran cinsten... Online bilet uygulaması hayat kurtarabilir.

6)Empire State/New York: 102 katlı, 381 metrelik gökdelen New York’un simgelerinden. Yapımının bittiği 1931 yılından 1972’ye kadar dünyanın en yüksek binası unvanını elinde bulunduran Empire State’ten açık bir havada ABD’nin beş eyaletinin görülebildiği söylenir. Ancak her güzelin bir kusuru vardır. O da gökdelenin önündeki ince uzun kuyruklar.

7)Louvre Müzesi/Paris: Paris’in en ünlü müzesi Louvre’un içinde sizi Mona Lisa bekliyor olabilir. Ancak Mona Lisa’ya ulaşmak o kadar kolay değil. Ama neticede Paris’tesiniz, sırada beklerken şehrin havasına doyun!

8)Uffizi Galerisi/Floransa: Dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden Uffizi Galerisi’ne girmek zor zanaat. İtalyan Medici Ailesi’nin sanat koleksiyonunun sergilendiği saray sıralarıyla da ünlü. Giriş için yüksek sezonda beş saati aşkın beklemek zorunda kalabilirsiniz.

9)London Eye/Londra : 135 metre yüksekliğindeki bu dönmedolap, cinsinin Avrupa’da bilinen en yüksek örneği. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekânı London Eye’ı yılda ortalama üç milyon turist ziyaret ediyor. 2000’de açılan dönmedolap bu kadar popüler olunca önündeki kuyruklar da kaçınılmaz oldu.

10)Ayasofya/İstanbul: Yine ülkemizin güzide bir tarihi yeri, yine fotoğraf makineli Japon turistler... Sultanahmet’te görecek çok şey var neyse ki, Ayasofya’daki sıraya aldırmayın. Beklerken etrafı gözlemleyin, en olmadı önden bir Sultanahmet Camii’ni, Yerebatan Sarnıcı’nı falan gezin ve sonra sıraya tekrar göz atın... Gördüğünüze değecek.