10 yaşında kız çocuğu meme kanseri hastası

10 yaşında kız çocuğu meme kanseri hastası
10 yaşında kız çocuğu meme kanseri hastası

Hannah Powell-Auslam?ın, ABD?de hastalığın teşhis edildiği en genç insan olduğu sanılıyor.

KALİFORNİYA - ABD’de yaşayan 10 yaşındaki kız çocuğuna meme kanseri teşhisi kondu. Hannah Powell-Auslam adlı kızın, ülkesinde hastalığın teşhis edildiği en genç insan olduğu sanılıyor. Sol memesine mastektomi yapılan Powell-Auslam, kanser lenf bezine sıçradığı için bir ameliyat daha geçirecek. Sol memesinde kaşıntı şikâyeti olan Hannah’nın annesi geçen ay kızının memesinde bir yumru fark ederek doktora götürdü. Testler kızın, yetişkinlerde görülen bir meme kanseri türüne yakalandığını gösterdi.
Hannah’ya mastektomi 7 Mayıs’ta yapıldı. Tümörü fark eden doktorlar, önce meme kanserinden şüphelenmedi. Hannah, hastalığını öğrendiğinde sürekli ağladığını anlatarak, “Daha 10 yaşındayım. Kanserin ne olduğunu bile bilmiyordum. Anneme normal bir çocuk olmak istediğimi söyledim. Okula dönmek, oyun oynamak ve arkadaşlarımla vakit geçirmek istiyorum” diyor. 

Dünyada en genç hasta Çinli
Kaliforniya’daki Presbyterian Intercommunity Hastanesi’nden Dr. Nathan Honda, çocuklarda meme kanserinin çok nadir olduğunu, ancak çocuklarda yüzde 0.1 oranında görülen meme kanserinin yetişkinlerdekinden daha az agresif olduğunu söylüyor.
Dünyanın en genç meme kanseri hastasıysa şimdi 11 yaşında olan Çinli Zaozao. Küçük kıza meme kanseri teşhisi henüz dört yaşındayken konmuştu. (aa, The Daily Mail)