100 video sanatçısı yüzyılı anlatıyor

100 video sanatçısı yüzyılı anlatıyor
100 video sanatçısı yüzyılı anlatıyor
Video sanatçısı Recep Akar, video sanatının 50'nci yılı vesilesiyle hayata geçirilen '100x100:900' adlı uluslararası projeye 1972 yılı için hazırladığı 'Misdeed' adlı işiyle dahil oldu

Video sanatının 50’nci yılını kutlamak amacıyla hayata geçirilen ve dünyadan 100 video sanatçısının bir yüzyılı anlattığı ‘100x100:900’ adlı uluslararası projeye, Türkiye ’den video sanatçısı Recep Akar, 1972 yılını anlattığı işiyle katılıyor.
Koreli sanatçı Nam June Paik’in 1963’te Almanya’da ilk video enstalasyonunu sergilemesi, çoğunlukla video sanatının doğuşu olarak kabul edilirken, bu tarihten yola çıkarak, video sanatının 50’nci yılını kutlamak amacıyla Magmart Video Art Festival’in öncülüğünde, İtalya merkezli uluslararası bir proje hazırlandı.
Projeye, dünyadan yüz video sanatçısı davet edildi ve her sanatçı geçtiğimiz yüzyıldan rastgele bir yılla eşleştirilerek, o yıldan ilhamla bir video üretti. Üretilen 100 videonun bir araya gelmesiyle oluşturulan program, 2013 yılı boyunca birçok ülkede gösterilecek ve sergilenecek.
Dünya prömiyeri Roma’da yapılan projede, 40’ın üzerinde ülkeden sanatçı yer alıyor. Şu ana kadar kesinleşen rotaya göre program, Almanya, Arjantin, İtalya, Çin, ABD , İngiltere, Brezilya, Yunanistan, İspanya, Rusya, Peru, Kolombiya, İran, Arnavutluk, Hindistan, Fransa, Romanya, Ermenistan, Macaristan ve Filipinler’de gösterilecek.
Projede Türkiye’den video sanatçısı Recep Akar, 1972 yılını anlattığı ‘Misdeed’ adlı video-performansıyla yer alıyor. Koreografisi Çiğdem Erkaya Öztürk’e, müzikleri Hüseyin Özel’e ait videoda, İbrahim Ulutaş, Uygar Özçelik, Esra Kılıç, Zuhal Acar ve Giray Mert Özdenoğlu performans sergiliyor.
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu Akar, kısa film ve belgesellerinin ardından son yıllarda ağırlıklı olarak video sanatı alanında işler üretiyor. Akar’ın işleri bugüne kadar uluslararası 50’nin üzerinde festival ve sergide gösterilip, çağdaş sanat fuarlarında yer aldı.

Videonun çıkış noktası ‘karanlık ve sıkışmışlık’

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Recep Akar, projedeki sanatçıların, önceki yıllarda festivalin seçkisinde yer almaya hak kazanan video sanatçıları arasından seçildiğini belirterek, Magmart Video Art Festival Direktörü ve projenin küratörlerinden Enrico Tomaselli’nin, seçimde ‘sanatsal yaklaşım’, ‘derinlik’, ‘kültürel farklılıklar’ ve ‘teknik yeterliliğin’ belirleyici olduğunu söylediğini aktardı.
Projede, Türkiye’den yer alan tek sanatçı olan Akar, “Seçilmemin nedeni, geçen seneki festivalde benim de bir işimin seçkide yer alması ve Napoli’de bulunan CAM Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin daimi koleksiyonuna kabul edilmesi” dedi.
Akar, ‘100x100:900’ için hazırladığı 1972 yılını anlatan ‘Misdeed’ adlı video-performansının içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:
“1972 üzerine çalışacağım belli olduktan sonra, bu yılla ilgili araştırmalar yaptım. Tüm dünyada hararetli bir yıldı 1972 ve işlenebilecek birçok konu vardı. Türkiye ise sıkıyönetimin gölgesinde, mahkemeler, idamlar, grevler, infazlar, sokağa çıkma yasakları ile karanlık bir dönemden geçiyordu. Şans eseri o sıralar bir arkadaşım Türkiye’de 68 kuşağı ve gençlik hareketi üzerine bir belgesel çekiyordu ve ben de ona çekimlerinde yardım ediyordum. Bu vesileyle dönemin tanıklarına, önemli figürlerine 1972 yılında neler yaşadıklarını, o yıla dair neler hissettiklerini sorma ve birinci ağızdan dinleme şansım oldu. Döneme dair okumalarım ve bahsettiğim bu bir nevi sözlü tarih çalışması sonunda geldiğim noktada ‘1972 Türkiyesi’ne dair bir yapmaya karar verdim.
Can Yücel’in ‘1972 Yazı’ şiiri, ‘Neredeyse ışığa inanmaz olacaktık, öyle hızla büyüyordu içimizdeki karanlık’ dizeleriyle başlıyor. Bu karanlık ve sıkışmışlık duygusu, videomun çıkış noktası oldu. Senaryoyu yazdım ve son işlerimde birlikte çalıştığım ve çalışmaktan müthiş keyif aldığım koreograf Çiğdem Erkaya Öztürk’le paylaştım. Koreografinin oluşması, dansçılarla provalar, çekim ve post prodüksiyon aşamalarıyla birlikte 3 ay kadar süren bir çalışmanın ardından videoyu tamamladık.”
Türkiye’nin henüz projenin sergileneceği ülkeler arasında yer almadığına değinen Akar, organizatörlerin partner arayışlarının devam ettiğini, gelecek aylarda böyle bir gelişmenin olabileceğini söyledi.