100'üncü yılında şehre tiyatro müzesi

100'üncü yılında şehre tiyatro müzesi
100'üncü yılında şehre tiyatro müzesi

Lysistrata-Kadınlar da Savaşırsa yeni sezon

İstanbul Şehir Tiyatroları, müze ve dört yeni sahnenin müjdesini verdi. Bu yıl repertuvarda Necip Fazıl da var, Nâzım Hikmet de...
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Denge önemli... Necip Fazıl Kısakürek’in ‘insanlık değerlerini’ tartışmaya sunduğu ‘ Para ’sı ve yanında tabii ki Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı günlerinde Anadolu ’nun ücra bir köşesindeki tren istasyonunda geçen ‘Yolcu’su... Geçen sezonu yönetmelik tartışmalarıyla kapatan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın (İŞT) 2013-2014 sezonunda sahneleyeceği iki yeni oyunu bunlar. Sezona dört yeni oyunla girecek İŞT’de Kemal Kocatürk’ün sahneleyeceği ‘Lysistrata’, savaş ve kadının toplumdaki yerine odaklanacak. Engin Uluğ’un yönettiği ‘Kösem Sultan’ ise kötülüğün sindirilebilir ama kökü kazınamaz olduğunu hatırlatacak. Sezonun ilk yarısındaki diğer yeni oyunlar ‘Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli’ ve ‘Vakti Geldi’ içinse kasım ayını bekleyeceğiz.
Şehir Tiyatroları, 2014’te 100’üncü yaşına girecek. Dün düzenlenen basın toplantısında yeni sezon programını açıklayan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Hilmi Zafer Şahin, kurumun koca bir asırlık mirasının, ‘Darülbedayi’ adıyla kurulduğu 1914’ten bu yana oyunlarda kullanılan aksesuvar, takı, dekor ve kostümlerin yer alacağı bir müzeyle taçlandırılacağı müjdesini verdi. 100’üncü yıl etkinliklerinin detaylı programı ise aralık ayında açıklanacak.
Şehir Tiyatroları’na ayrıca dört yeni sahne geliyor. Toplantıda konuşan İŞT Müdürü Salih Efiloğlu, uzun yıllar Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun kullandığı ve 2012 sonunda deprem riski nedeniyle tasfiye edilen Muammer Karaca Tiyatrosu’nun Şehir Tiyatroları tarafından kullanılacağını söyledi. Muammer Karaca, restore edildikten sonra İŞT’nin yeni sahnesi olacak. Kadıköy’deki Haldun Taner Sahnesi’ni bir sanat merkezine dönüştürme projesi ise mart ayından sonra başlayacak. Bunun için var olan sahnenin çaprazına bir sahne daha kurulacak. Bunun yanı sıra Maltepe sahilinde dolgu alanda 5 bin kişilik bir sanat merkezi projelendirildi. Kartal’da tespit edilen bir alan da modern bir tiyatroya dönüştürülecek. Efiloğlu’nun açıkladığı bir diğer önemli nokta ise Harbiye Açıkhava Tiyatrosu projesinde sona gelindiği üzerine… Buna göre, Açıkhava, üstü kapatılarak, her mevsim kullanılabilecek bir alan haline dönüştürülecek.
11 yeni oyunun daha sahnelenmek üzere çalışmalarının sürdüğü İŞT, 2 Ekim’de ‘Perde’ diyecek.