111 ülkeye karşı yarışacak ilk kadın

111 ülkeye karşı yarışacak ilk kadın
111 ülkeye karşı yarışacak ilk kadın

2 Ekim?de ABD?de yarışacak olan Şahbaz?ın (solda) hayatı Açıköz?le tanışınca bir anda değişmiş. FOTOĞRAF: HAKİME TORUN / aa

ANKARA - ‘Genç Aşçılar’ yarışmasının ilk kadın finalisti, ABD’de yarışacak. Elif Şahbaz, Uluslararası Chaine Des Rotisseurs Derneği’nin 26 Mart’ta Türkiye’de düzenlediği yarışmaya katılan tek kadın aşçıydı. Yarışmanın Türkiye ayağında 10 erkek rakibini geride bıraktı. Şahbaz, şimdi de ABD, New York’taki dünya şampiyonasında Türkiye’yi temsil edecek.
Uluslararası yarışmada, finalistler ne pişireceklerini önceden tasarlamıyorlar. Verilen sepetlerdeki malzemelere göre mönüler şekillendiriyorlar. Kadın aşçı, 112 ülkenin katılacağı şampiyonada dereceye girmek için sepetten çıkanlarla Osmanlı ve Türk mutfağından seçkiler sunmak istiyor. Üniversitede İşletme Bölümü mezunu olan Şahbaz, New York ’ta 2 Ekim’de yapılacak yarışmaya günde 17 saat çalışarak hazırlanıyor. Asker kızı olduğu için Anadolu ’nun birçok yöresini gezen ve farklı lezzetleri tatma fırsatı bulan Şahbaz, üniversiteye gitmeden önce de bu mesleği yapmak istiyormuş. Genç aşçı bu mesleğe geçiş hikâyesini şöyle anlatıyor: “Okul bittikten sonra çok geç kaldığımı düşünüyordum. Ama bu mesleğe yönelmek istiyordum. Onun için yemek kurslarına katıldım. Bir yemek yarışması organizasyonu sırasında Zeki ustayla (Açıköz) tanıştım ve her şey değişti.”

Le Cordon Bleu’de bir yıl eğitim şansı
Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz de yarışmayı bir kadın aşçı kazandığı için sevinçli. “Kadın aşçıların fendi erkekleri yendi” diyen Açıköz, aşçılığın son yıllarda popüler bir meslek olduğunu fakat Türkiye’de kadınların fazla ilgi göstermediğini ifade ediyor. Açıköz, “Uluslararası bir yarışmada  ülkeyi temsil edecek olan  Elif’in bu konuda örnek alınacağını düşünüyorum” diyor. New York ‘taki yarışmada dereceye girenlere çeşitli sponsor firmalardan mutfak malzemeleri, para ve Fransa’daki aşçılık okulu Le Cordon Bleu’de bir yıllık eğitim gibi ödüller verilecek. (aa)