117 yaşına basamadan öldü

117 yaşına basamadan öldü
117 yaşına basamadan öldü
Amerikalı 116 yaşındaki Gertrude Weaver, dünyanın en yaşlı insanı olduktan sadece altı gün sonra hayata veda etti.

Williams Cenaze Evi, Arkansas eyaletinin başkenti Little Rock yakınlarındaki Camden kentinde bulunan Silver Oaks Huzurevi'nde kalan Weaver'ın dün gece öldüğünü açıkladı.Camden Belediye Başkanı Marie Trisollini, "Çok hoş bir hanımefendiyi kaybettik. 116 yaşında olmasına rağmen hayat dolu ve neşeliydi. Geçen hafta ziyaret ettiğimde uzun yaşamanın sırrını sormuştum. O da bana, bolca nemlendirici kullan, nazik ol, komşunu sev, yemeğini kendin pişir, hazır gıda tüketme demişti" diye konuştu.


Trisollini, Weaver'ın 4 Temmuz'daki 117'nci doğum gününü kutlamak için planlar yaptıklarını söyledi. 
Weaver, 117 yaşındaki Misao Okawa'nın 1 Nisan'da yaşamını yitirmesinin ardından dünyanın en yaşlı insanı unvanına sahip olmuştu.
Gertrude Weaver, 4 Temmuz 1898'de Arkansas'ın güneybatısında çiftçi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmişti. Dört çocuğundan sadece 93 yaşındaki oğlu hayatta olan Weaver, uzun ömrün sırrını "Tanrı'ya inanmak, çok çalışmak ve herkesi sevmek" olarak sıralamıştı. Weaver, 116'ncı doğum gününde kendisine kutlama mektubu gönderen Başkan Barack Obama'yı 117'nci doğum gününe davet etmişti. 4 Temmuz, Camden kentinde "Gertrude Günü" ilan edilmişti. Bilinen en yaşlı kişi, Fransız Jeanne Louise Calment'dı. Calment, 4 Ağustos 1997'de öldüğünde 122,5 yaşındaydı. (AA)