13'üncü cumaya Beyoncé ayarı

13'üncü cumaya Beyoncé ayarı
13'üncü cumaya Beyoncé ayarı
Beyoncé, kimselere duyurmadığı, gizlice kaydettiği yeni albümünün çıkışını 13'üncü cumaya getirdiğine göre söz konusu günün uğursuzluğunu da yeni baştan düşünmenin tam vakti.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Sean Cunningham’ın muhteşem açılışını takiben, tartışmalı yönetmen Steve Miner’ın vizyonuyla hayat bulan Kristal Gölü katili Jason Voorhees’in etkisi mi yoksa aralarında Rossini, Chet Baker ve Tupac Shakur gibi kalabalık bir listenin öldükleri günün bahsettiğimiz tarihe denk gelmesinden mi bilinmez... 13. Cuma’nın hepimiz üzerinde ‘ürpertici ve karanlık’ bir etkisi olduğu kesin. Ancak Beyoncé Giselle Knowles-Carter hanımefendi yüzyıllardır süregelen bu uğursuzluğa, yeni albümünün çıkışını tam da 13. Cuma’ya denk getirerek açık ve net bir şekilde nokta koymaya hazırlanıyor. Kimselere duyurmadan gizlice kaydedilen beşinci stüdyo albümü ‘Beyoncé’ bizi hiç ummadığımız bir anda yakaladı... Üstelik öncesinde hiçbir promosyon ve pazarlama çalışması yapmaya gerek bile duymadan. Vay canına!

Kutudan yepyeni bir Beyoncé çıktı


‘Beyoncé’ aslında işitsel olduğu kadar görsel yanı da ziyadesiyle güçlü bir albüm. 14 yeni şarkının yanında her birinin yansıması olan 17 tane de video var. (Ghost, Yoncé ve Grown Woman adlı videoların şarkı listesinde karşılığı yok) Albümü iTunes’dan sipariş ederken bu 17 video’yu da birlikte yüklüyorsunuz. Turne mevzusunda kimselerin eline su dökemeyeceği çalışkan kızımız, Rio’dan Houston’a kadar uğradığı hemen her yere, bu videoları çeken ekibi de götürmüş. Ortaya çıkan sonuç müziğin yakın gelecekte dijital evrende nasıl evrileceğine açıkça ışık tutuyor. Bu arada Beyoncé’nin beyin takımı, sosyal medya’da da boş durmuyor ve Self-Titled adında bir belgeselin ilk bölümünü resmi Facebook sayfası üzerinden yayınlıyor...
Albümdeki şarkıların büyük bölümü turne sırasında yazılmış. Ancak ‘solistler geçidi’ diyebileceğimiz inanılmaz bir kadro New York, The Hamptons’da biraraya gelerek vokallerden fotoğraflara kadar paketleme işlemini gerçekleştirip konuya son noktayı koymuş. Listede gerçekten yok yok... JAY Z, Timbaland, Justin Timberlake, Pharrell Williams, Drake, Sia, Hype Williams, Terry Richardson, Jonas Åkerlund ve burada sayamayacağımız diğerleri.
‘Beyoncé’ öncüllerinden çok ayrışan ve müzikal olarak yeni bir manevra ortaya koyan bir albüm değil. Gerçi Bayan Carter’ın buna pek ihtiyacı olmadığı ortada. Yine de zaman zaman saplandığı gürültülü ve yorucu parçalara bu albümde yer verilmemiş olması fazlasıyla mutlu edici. Diskografisinin en derli toplu ve güçlü prodüksiyonlarından biriyle karşı karşıya olduğumuz kesin. Işıltılı Blow, gergin Jealous, fazlasıyla güçlü Haunted ve Frank Ocean destekli Superpower’a özellikle dikkat! 2014 turne ayrıntılarının da belli olduğu bugünlerde ‘dünyanın en büyük yıldızı kim?’ sorusuna cevabımız artık çok net...