13'üncü cumaya Beyoncé ayarı

13'üncü cumaya Beyoncé ayarı
13'üncü cumaya Beyoncé ayarı
Beyoncé, kimselere duyurmadığı, gizlice kaydettiği yeni albümünün çıkışını 13'üncü cumaya getirdiğine göre söz konusu günün uğursuzluğunu da yeni baştan düşünmenin tam vakti.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Sean Cunningham’ın muhteşem açılışını takiben, tartışmalı yönetmen Steve Miner’ın vizyonuyla hayat bulan Kristal Gölü katili Jason Voorhees’in etkisi mi yoksa aralarında Rossini, Chet Baker ve Tupac Shakur gibi kalabalık bir listenin öldükleri günün bahsettiğimiz tarihe denk gelmesinden mi bilinmez... 13. Cuma’nın ürpertici bir etkisi olduğu kesin. Ancak Beyoncé Giselle Knowles-Carter hanımefendi bu uğursuzluğa, yeni albümünün çıkışını tam da 13. cumaya denk getirerek açık ve net bir şekilde nokta koymaya hazırlanıyor. Kimselere duyurmadan gizlice kaydedilen beşinci stüdyo albümü ‘Beyoncé’ bizi hiç ummadığımız bir anda yakaladı... Üstelik öncesinde hiçb ir promosyon çalışması yapılmadan. Vay canına!
‘Beyoncé’ aslında işitsel olduğu kadar görsel yanıyla da güçlü bir albüm. 14 yeni şarkının yanında her birinin yansıması olan 17 de video var. (‘Ghost’, ‘Yoncé’ ve ‘Grown Woman’ adlı videoların şarkı listesinde karşılığı yok) Albümü iTunes’dan sipariş ederken bu 17 videoyu da birlikte yüklüyorsunuz. Turne mevzuunda kimselerin eline su dökemeyeceği çalışkan kızımız, Rio’dan Houston’a kadar ucğradığı hemen her yere, bu videoları çeken ekibi de götürmüş. Ortaya çıkan sonuç müziğin yakın gelecekte dijital evrende nasıl evrileceğine açıkça ışık tutuyor. Bu arada Beyoncé’nin beyin takımı, sosyal medyada da boş durmuyor ve Self-Titled adında bir belgeselin ilk bölümünü resmi Facebook sayfası üzerinden yayımlıyor...
Şarkıların büyük bölümü turne sırasında yazılmış. Ancak ‘solistler geçidi’ diyebileceğimiz inanılmaz bir kadro New York, The Hamptons’ta bir araya gelerek vokallerden fotoğraflara kadar paketleme işlemini gerçekleştirip konuya son noktayı koymuş. Listede yok yok... JAY Z, Timbaland, Justin Timberlake, Pharrell Williams, Drake, Sia, Hype Williams, Terry Richardson, Jonas Åkerlund ve burada sayamayacağımız diğerleri.
‘Beyoncé’ öncüllerinden ayrışan ve müzikal olarak yeni bir manevra ortaya koyan bir albüm değil. Gerçi Bayan Carter’ın buna pek ihtiyacı olmadığı ortada. Yine de zaman zaman saplandığı gürültülü ve yorucu parçalara bu albümde yer verilmemiş olması mutlu edici. Diskografisinin en derli toplu ve güçlü prodüksiyonlarından biriyle karşı karşıya olduğumuz kesin. Işıltılı ‘Blow’, gergin ‘Jealous’, güçlü ‘Haunted’ ve Frank Ocean destekli ‘Superpower’a özellikle dikkat! 2014 turne ayrıntılarının da belli olduğu bu günlerde ‘dünyanın en büyük yıldızı kim?’ sorusuna cevabımız artık çok net...