14. İstanbul Bienali'nin küratörü yok!

14. İstanbul Bienali'nin küratörü yok!
14. İstanbul Bienali'nin küratörü yok!
2015 yılı sonbaharında düzenlenecek 14. İstanbul Bienali'ni hazırlama görevi, Documenta 13'ün da sanatsal direktörlüğünü üstlenen Carolyn Christov-Bakargiev'a verildi. 'Küratör' sıfatını kullanmama kararı alan Christov-Bakargiev, Documenta 13'ü Brad Pitt'e de gezdirmişti!

2015 yılı sonbaharında düzenlenecek 14. İstanbul Bienali’ni hazırlama görevi, Documenta 13’ün da sanatsal direktörlüğünü üstlenen Carolyn Christov-Bakargiev’a verildi. Son dönemde sanat dünyasında tartışılan ‘küratör’ sıfatını kullanmama kararı alan Christov-Bakargiev, bienalin kavramsal çerçevesini oluşturmak için çalışmalara başladı.
“İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Danışma Kurulu’na bir sonraki bienalin hazırlanması görevini bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Onların aracılığıyla Soma’da geçen hafta yakınlarını kaybeden acılı maden işçileri ve ailelerine başsağlığı diliyorum. Böyle bir zamanda bir sergi duyurusu yapmak üzüntü verici. Öte yandan sanatla ve sanat aracılığıyla yas tutuyor, hatırlıyor, kınıyor, iyileşmeye çalışıyor ve kendimizi, biçimden yaşama yansıyan neşe ve canlılık ihtimaline adıyoruz” diyen Carolyn Christov-Bakargiev, kavramsal çerçeveyi oluşturma sürecinde Cevdet Erek’in sanatsal tavsiyelerinden, Griselda Pollock’un keskin entelektüel zekasından, Pierre Huyghe’un duyarlılığından, Chus Martinez’in küratöryel hayalgücünden, Marcos Lutyens’in dikkatinden, Füsun Onur’un sahip olduğu keskin bakıştan, Anna Boghiguian’ın siyasi felsefesinden, Arlette Quynh-Anh Tran’ın gençlik dolu heyecanından, William Kentridge’in bilgelik yüklü tereddütlerinden ve süreç ilerledikçe belirecek başka nitelik ve aracılıklardan beslenecek.
Yapacağı çalışmayla ilgili de görüşlerini belirten Christov-Bakargiev’e göre 14. İstanbul Bienali, “Çizginin nerede çekileceğini, nerede geri çekilmek gerektiğini, nelerden faydalanılabileceğini ve neyin öne çıkarılabileceğini aramak üzere yola çıkacak. Bienal bunu açık bir denizde yapacak. Yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan yapacak.”
Alanında dünyanın en saygın sanat etkinlikleri arasında yer alan İstanbul Bienali’nin 14’üncüsü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda 5 Eylül -1 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek. Çok sayıda kurum ve kuruluş, uluslararası fon sağlayıcıların da destek verdiği 14. İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Adriano Pedrosa, Başak Şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor. 14. Bienali’in kavramsal çerçevesi 2014 sonbaharında açıklanacak.


Carolyn Christov-Bakargiev kimdir ?
Carolyn Christov-Bakargiev, yazar, etkinlik ile sergi düzenleyici ve sanatsal pratikler, sanat tarihleri ve estetiğin politikası gibi alanlarda çalışan bir araştırmacı. Şu anda Northwestern Üniversitesi Edith Kreeger Wolf Kürsüsü’nde ‘sanat kuram ve pratiği’ alanında misafir öğretim üyesi (2013–15) olarak görevine devam eden Christov-Bakargiev, 2014 yılı için Leeds Üniversitesi’nin Leverhulme Profesörlük Kürsüsü’ne davet edildi. Sanat ve bilim ilişkisi üzerine, son olarak Harvard Üniversitesi’nde (2014) olmak üzere birçok kurumda ders veren Christov-Bakargiev, 2009’dan 2012’ye Almanya’nın Kassel şehrinin yanı sıra Afganistan’ın Kabil; Mısır’ın İskenderiye ve Kahire şehirlerinde ve Kanada’nın Banff kasabasında gerçekleştirilen dOCUMENTA (13) sergisinin de sanat direktörlüğünü üstlendi.
Daha önce 16. Sydney Bienali’nin (2008) sanat direktörü ve Castello di Rivoli Güncel Sanat Müzesi’nin şef küratörü (2002-2008) olarak çalıştı. 1999’dan 2001’e, New York MoMA’ya bağlı kuruluşlardan P.S.1 Güncel Sanat Merkezi’nin şef küratörüydü. Christov-Bakargiev’in yayımlanan kitapları arasında ‘William Kentridge’ (1998), ‘Arte Povera’ (1999), ve dOCUMENTA (13) için hazırladığı ‘100 Notes-100 Thoughts’ (100 Not-100 Fikir) dizisi, ayrıca ‘The Logbook’ (Seyir Defteri) ve ‘The Book of Books’ (Kitaplar Kitabı) bulunuyor.