142 milyon dolarlık tüm zamanların müzayede rekoru

142 milyon dolarlık tüm zamanların müzayede rekoru
142 milyon dolarlık tüm zamanların müzayede rekoru

Modern resmin büyük isimlerinden Francis Bacon’un ‘Lucian Freud Üçlemesi’, New York’ta düzenlenen Christie’s müzayedesinde rekor bir fiyatla, 142 milyon 405 bin dolara (285 milyon lira ) satıldı. İngiliz ressam Francis Bacon’un 1969 tarihli üçlemesi, böylece bir müzayedede bugüne kadar en yüksek fiyata satılan eser oldu. Açık arttırma yoluyla yapılan satışta bir önceki dünya rekoru, Sotheby’s’in tarafından 2012 yılında düzenlenen müzayedene, 120 milyon dolara satılan Edvard Munch’un ‘Çığlık’ adlı eserine aitti.
Christie’s’in Rockefeller Center’daki merkezindeki ‘Savaş Sonrası ve Çağdaş’ başlıklı müzayedede rekor fiyata satılan yaklaşık 1 metre 83 cm yüksekliğindeki Freud üçlemesi, Bacon’un büyük ölçüdeki 28 üç parçadan oluşan eserinden biri olarak biliniyor.
Christie’s’den açık arttırma öncesinde yapılan açıklamada, Bacon’un Freud üçlemesinin her zaman birlikte olmadığı bildirildi. ‘Lucian Freud’ üçlemesinin açık arttırması 85 milyon dolardan başlamıştı.
Bacon’un daha önceki en yüksek fiyata satılan resmi , 2012 yılında, Sotheby’s Müzayede Evi tarafından yapılan açık arttırmada, 86 milyon dolardan alıcı bulan “Triptych,1976” adlı üçleme eseri olmuştu.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  New York

  ,

  Modern

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  Resmi