145 yıl önce çalınan kitap iade edildi

Üniversite kütüphanesinden 145 yıl önce çalınan kitap iade edildiRICHMOND - ABD’nin Virginia eyaletinde bir üniversitenin kütüphanesinden 145 yıl önce çalınan kitap kütüphaneye iade edildi.


Lexington’daki Washington Üniversitesi yetkilileri, ülkedeki iç savaş sırasında bir asker tarafından çalınan kitabın, W.F.P. Napier’in dört ciltlik "History of the War in the Peninsula and in the South of France From the Year 1807 to the Year 1814" adlı kitabının ilk cildi ve 1842 yılı basımı olduğunu söylediler. Kitabın, üniversite kütüphanesine, askerin soyundan gelen bir akrabasının arkadaşı tarafından teslim edildiği belirtildi. Yetkililer, C.S. Gates adlı askerin, 11 Haziran 1864 tarihinde, üniversite binası değil de binanın bitişiğindeki Virginia Askeri Enstitüsü’nde olduğunu sanarak kitabı yürüttüğünü, bu tarihte, Batı Virginia Ordusu’nun Generali David Hunter’ın komutasındaki askerlerin bölgeye baskın düzenlediği ve üniversite binalarını yağmaladığını kaydettiler.


Kitabın üzerinde Gates tarafından kaleme alınan, "Bu kitap, General Hunter, Lynchburg baskınındayken, Haziran 1864’te Lexington Virginia’daki Askeri Enstitü’den alındı. Bu enstitü, General Hunter’ın talimatıyla yakıldı" yazılı bir not bulunduğu belirtildi.


Kitabı kütüphaneye teslim eden, Chicago’nun banliyösü Lake Forest’tan Mike Dau, 20 yıldan fazladır kendisinde olan kitabı, üniversite arkadaşları Myron ve Isabel Gates çiftinden aldığını ve bu yüzden herhangi bir ceza ödemediği için memnun olduğunu söyledi.


Napier’in kitabında, İspanya ve müttefiklerinin, İber Yarımadası’nın kontrolü için Fransa ile giriştikleri savaşın ilk evrelerinden bahsediliyor.(aa)