150 yazarla Londra'dayız

150 yazarla Londra'dayız
150 yazarla Londra'dayız
Türkiye'nin konuk ülke olduğu Londra Kitap Fuarı'na Elif Şafak günün yazarı, Murathan Mungan ise devir teslim töreninin konuk yazarı olarak katılacak.

Türkiye bu yıl, dünyanın önde gelen kitap fuarlarından Londra Kitap Fuarı’na ‘konuk ülke ’ olarak katılıyor. 15-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek fuara Türkiye’yi temsilen yaklaşık 150 yazar, sanatçı, çevirmen ve akademisyen katılacak. Fuarın konuk ülke Türkiye standlarının resmi açılışını ise 15 Nisan Pazartesi sabahı Kültür Bakanı Ömer Çelik, İngiliz meslektaşı Ed Vaizey’nin de katılımıyla gerçekleştirecek.
Fuardaki Türkiye etkinlikleri ‘kültürel program’ ve ‘profesyonel program’ olmak üzere iki ana bölümden oluşacak. Kültürel programda yazar, akademisyen, çevirmen ve kitap ekleri editörlerinin katılımıyla toplam 43 etkinlik gerçekleştirilecek. Profesyonelde ise Türk yayıncılık sektörü temsilcilerinin katılacağı altı panel gerçekleştirilecek.
‘Bütün Renkleriyle Türkiye’ başlığı altında gerçekleşecek etkinliklere ‘Günün Yazarı’ olarak fuara davet edilen Elif Şafak ve ‘Devir-Teslim Töreni’nin Türkiye adına konuk yazarı Murathan Mungan’ın yanı sıra Oya Baydar, Adalet Ağaoğlu, Müge İplikçi, Bejan Matur, Buket Uzuner, İskender Pala, İnci Aral, Mario Levi, Perihan Mağden, Ataol Behramoğlu, Mine Söğüt, Ayşe Kulin, Ayfer Tunç, Murat Uyurkulak, Hakan Günday, Ahmet Ümit, Aslı Erdoğan, Hatice Meryem, Şebnem İşigüzel, Murat Gülsoy, Murat Menteş, Gülten Dayıoğlu gibi birçok isim katılacak.

Emek’in bakanlıkla ilgisi yokmuş

Londra Kitap Fuarı Konuk Ülke Türkiye programıyla ilgili dün sabah düzenlenen basın toplantısına katılan Kültür Bakanı Ömer Çelik, toplantıdan sonra soruları yanıtladı. Çelik’e sorulan tek soru Emek Sineması üzerineydi. “Emek Sineması yıkılmıyor. Bulunduğu yerden birkaç kat yukarıya taşınıyor. Dünyada örnekleri olan bir durum. Konunun Kültür Bakanlığı’yla çok fazla da bir ilgisi yok” diyerek Emek’in yerinde korunması için mücadele edenleri üzen Çelik, tarihi mekanlarla ilgili hassasiyet gösteren herkese teşekkür etti.