153 kişi taşıyan Yemen uçağı düştü

153 kişi taşıyan Yemen uçağı düştü
153 kişi taşıyan Yemen uçağı düştü

Yolcu yakınları fenalık geçirdi... Kazanın sebebi hava şartı olabilir. FOTOĞRAF: AP

Yemen'den Komor Adaları'na giden uçağın enkazına ve cesetlerin bir kısmına ulaşıldı. Küçük bir çocuğun sağ kurtulduğu açıklandı

SANA/ MORONI - Yemen’in başkenti Sana’dan Komor Adaları’nın başkenti Moroni’ye giden Yeminia Havayolu’na ait, 142 yolcu ve 11 mürettebat taşıyan Airbus 310 tipi uçak Hint Okyanusu’ndaki Komor Adaları yakınında denize düştü. Dün gün içinde gelen haberlere göre kaza sonrasında en az bir kişi kurtuldu. Kurtarma botuna alındığı açıklanan çocuk kazazedenin dışında kurtulan olup olmadığı henüz kesinleşmedi. Enkazdan kurtarılan çocuğun henüz yeni yürümeye başladığı açıklandı.
Mısırlı kurtarma biriminin bağlı olduğu Göçmen Dairesi’nin yetkilisi Raşide Abdullah, küçük çocuğun daha önce kurtarıldığı bildirilen kişiyle aynı olup olmadığının henüz bilinmediğini söyledi. Yemenia şirketinden Muhammed El Sumairi, denizden çıkarılan kişinin milliyetinin henüz bilinmediğini söylemişti. Yemen Sivil Havacılık yetkilisi Muhammed Abdülkadir, Komor Adaları’nın başkenti Moroni’nin 16-17 mil açıklarında su üzerinde bazı cesetlerin ve yakıt izinin görüldüğünü söyledi. 

‘Uçakta kusur vardı’
Kaza sebebi olarak kötü hava şartları gösteriliyor. Uçağın havaalanına inmesinin beklendiği sırada hava koşullarının elverişsiz olduğu açıklandı. Moroni’deki uluslararası havaalanının müdürü Hacı Madi Ali, uçağın yerel saatle 01.30’da inmesinin öngörülüğünü, uçak beklendiği sırada sert rüzgârların estiğini açıkladı.
Fransa Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Dominique Bussereau, uçakta daha önce çok sayıda arıza gözlemlenmiş olduğunu açıkladı. I-Tele TV kanalında konuşan müsteşar, Yemen havayolları şirketi Yemenia’yı önceden yakın takibe almış olduklarını söyledi. Müsteşar, “Bu, Fransız makamlarınca yakından izlenen bir şirketti. Uçakta çok sayıda arıza ve kusur tespit edilmişti” dedi. (aa, afp)