16 yaşındaki Emir, Suriyeli çocuklarla el ele

16 yaşındaki Emir, Suriyeli çocuklarla el ele
16 yaşındaki Emir, Suriyeli çocuklarla el ele
Emir Özsüer'in öncü olmasıyla kurulan Project Lift'in 'Tut Elimi' sloganıyla başlattığı çalışması kapsamında Suriyeli çocuklarla 'Yaratıcı Sanat Terapisi' çalışması yapıldı

Liseli Emir’in hayali Suriyeli çocukları hayata bağlayan Project Lift’e dönüştü. 16 yaşındaki Emir Özsüer, içinde bulunduğu arabanın camını tıklayan Suriyeli çocukla göz göze gelince onlar için bir şey yapması gerektiğine karar verdi. Ardından çevresindekileri harekete geçirdi ve Project Lift’i kurup travma altındaki Suriyeli mülteci çocuklar için çalışmaya koyuldular. Dün bir basın toplantısıyla Project Lift çalışmalarını tanıtan Emir Özsüer ve sanat psikoterapisti Leyla Akca, ilk etabı tamamlanan projeyi tanıttılar.
Project Lift elverişsiz sosyoekonomik şartlar, aile içi şiddet, savaş, göç, doğal afet gibi travmatik olaylara maruz kalmış tüm çocukların; görsel sanatlar, müzik ve sportif aktivitelerle kendilerini ifade etmesi için, güvenli ortamlar yaratmayı hedefliyor. Proje kapsamında “Yaratıcı Sanat Terapisi” yönteminin uygulandığı atölye çalışmaları; çocukların yaşadığı travmatik süreçle baş edebilmesini sağlamayı ve iyileşmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. Project Lift aynı zamanda, Türkiye gençliğinin farkındalığını artırarak onları harekete geçmeye ve sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol almaya teşvik etmeyi misyon ediniyor.
Project Lift’in “Tut Elimi” mottosuyla başladığı ilk çalışmasını Suriyeli mülteci çocuklarla gerçekleştirdi. İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 40 gönüllü ve Sultanbeyli Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen ilk eğitime, 49 Suriyeli mülteci çocuk katıldı. Psikolojik İyileşme Becerileri’nin (SPR) uygulandığı 1 haftalık program; ABD Ulusal Çocuk Travma ve Stres Ağı ile ABD TSSB Ulusal Merkezi tarafından hazırlandı. SPR, ABD’de ve uluslararası arenada pek çok afet sonrası programda kullanılıyor. Bu çerçevede çocuklarla müzik, resim, dans çalışmaları yapıldı. Sanat aracılığıyla çocukların kendilerini ifade becerilerini artırmaları, yaşadıkları bu ülkede kendilerini daha güvende hissedebilmelerini amaçlayan proje genişleyerek devam edecek. lk aşamada İKEA Türkiye’yi de bünyesinde bardındıran Maya Holding’in destek olduğu projenin bağış kampanyasıyla daha çok çocuğa ve farklı alanlara yönelmesi planlanıyor.