170 yıl önce yük taşımak için getirilen develere kıyım

ANKARA -  Avustralya’nın kuzeyinde yaklaşık 6 bin hayvandan oluşan bir yaban devesi sürüsü küçük bir köyde yaşayanları tehdit etmeye başladı. Alman ‘Die Welt’ gazetesinin internet sayfasında çıkan habere göre, Avustralya’nın kuzey bölgesinden sorumlu iskân bakanı Rob Knight, Darwin bölge meclisinde yaptığı konuşmada, 350 nüfuslu Docker River köyünde insanların yaban develeri yüzünden evlerinin kapısının önüne çıkmaya cesaret edemediğini söyledi.
Knight, birkaç hafta önce bölgeyi istila eden deve sürüsünün su tesislerini tahrip ettiğini, telef olan hayvanlar yüzünden sağlık sorununun ortaya çıktığını, bu hayvanların bölgedeki küçük havaalanına zarar vererek uçakla yapılan hasta naklini de engellediğini anlattı. Çoğu hayvanın keskin nişancılarca vurulmasına karar verildiğini anlatan Bakan, “İnsanlar, köyün ortasında bulunan ve altyapıya zarar veren 6 bin deve tarafından kuşatma altında” dedi.
Bu hayvanların vurulması için hükümetin geçen temmuzda 8.6 milyon avro para ayrılması yönünde karar aldığı hatırlatılan haberde keskin nişancıların, hayvanları önce ürküterek köyün dışına çıkaracağı, sonra da vuracağı belirtildi. Develer Avustralya’ya 170 yıl önce yük taşımak amacıyla getirilmiş, otomobilin icadından sonra doğaya bırakılmış ve hızla çoğalmışlar. Sayılarının yedi yılda 1 milyonu aştığı tahmin edilen Avustralya develeri, dünyadaki en büyük deve sürüsü. (aa)