18 kişi öldü, bakan istifa etti

18 kişi öldü, bakan istifa etti
18 kişi öldü, bakan istifa etti

İlinden adlı tekne, kapasitesinin üstünde yolcu aldığı için batmış olabilir.

ÜSKÜP - Makedonya’nın Ohri Gölü’nde önceki akşam batan ‘İlinden’ adlı turistik teknede 18 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden beşi (biri çocuk) Bulgaristan vatandaşı olurken sağ kalan 38 Bulgar, hükümetin gönderdiği bir uçakla başkent Sofya’ya götürüldü. Havaalanında vatandaşları karşılayan Başbakan Boyko Borisov, kazada ölenlerin ailelerine 10 biner leva (yaklaşık 10.7 bin TL) para yardımı yapılacağını açıkladı. Savunma Bakanlığı da, ölen Bulgarların cenazelerinin bir askeri kargo uçağıyla en kısa zamanda getirileceğini açıkladı.
Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov, Bulgarları ölüme götüren taşımacılık şirketinin gerekli lisanslara sahip olmadığını, yolcuların sigortasının yaptırılmadığını, turistlerin elinde hiçbir seyahat sözleşmesi bulunmadığını söyledi. Traykov, “Bu olayın örtbas edilerek unutulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Kaza üzerine Makedonya’ya giden Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov da, “Kazanın nedeni ne olursa olsun, sorumluluk çok büyük ve bu kadar eski bir gemiye bu kadar çok insanı bindiren kişiye aittir” diye konuştu. 

Geziyi Türk şirket düzenledi
Öte yandan, genelde askeri törenlerle Filibe kentinde kutlanan 6 Eylül Bulgaristan’ın Birleşmesi Günü çerçevesinde planlanan tüm etkinlikler iptal edildi. Kutlamalar yerine kazada ölenlerin anısına kilisede düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Pırvanov, Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva ve Başbakan Borisov’un katılacağı açıklandı. Trajik olay yüzünden bugün ülkede ulusal yas ilan edildi.
Kaza, Makedonya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Yanakievski’nin de istifasına yol açtı. Makedonya İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, 15 cesedin gölden çıkarıldığını, üç cesedin çıkarılması için de dalgıçların çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.
Kazadan sonra yapılan ilk açıklamada, 17 kişinin öldüğü, 53 yolcunun kurtarıldığı belirtilmişti. ‘İlinden’ gemisinin 43 yolcu kapasiteli olduğu, ancak tura 74 yolcunun katıldığı ifade ediliyor. Ayrıca geziyi düzenleyen şirketin Türk olduğu, polis ve basının tüm çabalarına rağmen Filibe’de kayıtlı ‘Solak’ adlı bu şirketin hiçbir yetkilisine ulaşılamadığı da açıklandı. (aa)