"2. Beyazıt Sergisi" açılıyor

"2. Beyazıt Sergisi" açılıyor
"2. Beyazıt Sergisi" açılıyor
Sultan 2. Beyazıt'ın vefatının 500 yılı dolayısıyla Topkapı Sarayı Müzesi'nde yarın "2. Beyazıt Sergisi" açılacak.

İSTANBUL - Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Haluk Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 Ocak'a kadar sürecek serginin, sadece Topkapı Sarayı Müzesi envanterlerinde kayıtlı bulunan eserlerden, müze uzmanlarınca yapılan değerlendirme sonucu oluşturulduğunu söyledi.

Dursun, sergide, Sultan 2. Beyazıt'ın altınla çekilmiş tuğrasının olduğu ve kendisinin şehirciliğe vermiş olduğu önemi gösteren bir berat, Sultan'ın dönemine ait minyatürlerin yer aldığı kitaplar ile Kur'an-ı Kerim'in gelmiş geçmiş en ünlü hattatlarından Şeyh Hamdullah tarafından istinsah edilen bir örneğinin bulunduğunu belirtti.

KABE KİLİDİ, BEYAZIT'IN ENTARİSİ, ŞEHZADE KORKUT'UN TÖREN KAFTANI... 
Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Bölümü'nde korunan Osmanlı Kabe Kilit ve Anahtar grubunun en erken örneklerinden bir Kabe Kilidi, Topkapı Sarayı zengin koleksiyonları içerisinde yer alan Osmanlı sultanlarının geleneksel kıyafet örneklerinden Sultan 2. Beyazıt'ın entarisi ve Şehzade Korkut'un tören kaftanı, okçuluğa büyük merakı ve kabiliyeti olan 2. Beyazıt'a ait yay ve kılıçların yine bu sergide görülebileceğini ifade eden Dursun, şunları kaydetti:

“Sultan 2. Beyazıt, halk tarafından 'Veli' derecesine yükseltilen bir padişah olmasına ve 1481'den 1512'ye 31 yıl tahtta kalmasına rağmen, ne yazık ki babası Fatih Sultan Mehmet'in ve oğlu Sultan Selim Han-ı Evvel'in büyüklüğü, şöhreti, şanı karşısında gölgede kalmış, tabiri yerinde ise kıymeti yeterince bilinmemiştir.

Sultan 2. Beyazıt'ın, Beyoğlu Belediyesi ve Topkapı Sarayı'nın işbirliğiyle geçmişten günümüze bir uzantısı ve yansıması olarak, bu sergiyle hatırlatılacağını düşünüyoruz.”

aa