"2. Beyazıt Sergisi" Topkapı Sarayı Müzesi'nde açıldı

"2. Beyazıt Sergisi" Topkapı Sarayı Müzesi'nde açıldı
"2. Beyazıt Sergisi" Topkapı Sarayı Müzesi'nde açıldı
Topkapı Sarayı Müzesi'nde açılan sergide, Sultan 2. Beyazıt'ın kılıç, yay, kaftan ve entari gibi özel eşyaları, dönemin önemli sanat eserleriyle birlikte izlenime sunuldu

İSTANBUL - Sultan 2. Beyazıt'ın vefatının 500. yılı dolayısıyla Topkapı Sarayı Müzesi'nde “2. Beyazıt Sergisi” açıldı.

Ev sahipliğini Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Haluk Dursun'un yaptığı serginin açılışına, İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sultan 5. Murad'ın torunu Kenize Murad, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yalçın Karayağız ve Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga da katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Haluk Dursun, Galatasaray Cemiyeti, Beyoğlu Belediyesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin sergiye ve “Beyoğlu'nu Kuran Sultan 2. Beyazıt Han Sempozyumu”na katkılarını hatırlatarak, kendisinin de projeye gerekli olan desteği esirgemediğini söyledi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan da ilçenin tarihsel gelişiminden
bahsederek, 2. Beyazıt'ın şehircilik ve kültür alanında sayısız eseri hayata
geçirdiğini anlattı.

Konuşmaların ardından katılımcılar sergiyi gezdi.

Sultan 2. Beyazıt'ın kılıç, yay, kaftan ve entari gibi özel eşyalarının, dönemin önemli sanat eserleriyle birlikte izlenime sunulduğu sergi 28 Ocak'a kadar açık kalacak.

aa