2 bin 400 yaşında bir vejetaryan

1950'de Danimarka'da bulunan yaklaşık 2400 yıllık insan fosili üzerindeki incelemeler sürüyor. Bilim insanları son olarak 'Tollund adam'ın yediği son öğünün mönüsünü tespit etti.

İSTANBUL – ‘Tollund adam’ın ölü bedeni Danimarka'da bir sulak alanda 1950 yılında bulundu. Adını, bulunduğu yerin yakınındaki ‘Tollund’ köyünden alan bu demir çağ adamı, vücudunun şaşkınlık verici bütünlüğüyle biliniyor.


ASILARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ
Boynundaki deri ipten, asılarak öldürüldüğü anlaşılan ‘Tollund Adam’ın M.Ö. 350 yılında asılarak öldürüldüğünü belirleyen bilim insanları onun yaşamına dair çarpıcı bulgulara ulaşıp bunu dünyaya duyurmuştu.

Bataklıktaki mezarından şapka ve belindeki kemeriyle çıkarılan bedenin, 40 yaşlarında 1.61 cm boyunda, saç ve sakal tıraşını ihmal etmeyen ve kendisini öldürenlerin düşmanı olmayan bir kişiye ait olduğu sanılıyor.


SON ÖĞÜN: TAM VEJETARYAN
Onunla ilgili en şaşırtıcı izler ise sindirim sisteminde bulundu. İzler son yemeğe ait. Tollund Adam bu öğünde karnını keten tohumu, ketencik, çobandeğneği ve arpa başta olmak üzere, 30 farklı bitki tohumundan yapılmış lapa ya da çorbayla doyurduğu belirlendi Mustafa ERDOĞAN / DHA


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Bilim