2 bin yılın en sıcak dönemi

2 bin yılın en sıcak dönemi
2 bin yılın en sıcak dönemi

Brezilyalı sanatçı Nele Azevedo, küresel iklim değişikliği nedeniyle buzulların erimesine dikkat çekmek amacıyla Berlin?de meydana 1000 tane minyatür buz adam yerleştirdi. Heykelcikler yarım saatte su oldu!

WASHINGTON - Kuzey Kutbu, 10 yıldır son 2 bin yılın en sıcak dönemini yaşıyor. Science dergisinde yayımlanan çalışma; insan eliyle atmosfere salınan sera gazlarının etkisinin, Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesinin iklim üzerinde 21 bin yılda bir yol açtığı etkiden daha belirleyici olduğunu vurguluyor. Makalede, “İnsanın bu faaliyeti olmasaydı, dünya 4 bin yıl daha soğumayı sürdürecek, sonra da Güneş çevresindeki yörüngesindeki değişimler nedeniyle ısınma dönemi başlayacaktı” ifadelerine yer veriliyor.
Makaleyi kaleme alanlardan, ABD Atmosferik Araştırmalar Ulusal Merkezi’nden David Schneider, Kuzey Kutbu’nun, Kuzey Buz Denizi’nin küresel iklim değişimine yol açan etkilere karşı çok hassas olduğunu belirtiyor. Schneider, “İklim sisteminde neler olup bittiğini ilk olarak burada gözlemleyebilirsiniz. Burada gördükleriniz dünyanın geri kalanında sonradan olacakların da bir göstergesi” diyor.
Diğer uzman Bette Otto-Bliesner da, “İnsan kaynaklı sera gazı etkisi olmasaydı, Kuzey Kutbu’ndaki yaz dönemi sıcaklıkları giderek daha düşük düzeylere inecekti” diye konuşuyor. (aa)