20 adımda yağmur modası

20 adımda yağmur modası
20 adımda yağmur modası
Sıcaklıklar düşüyor, yağmurlar başladı. Hava tam 'hastalık havası'. Yazlıklar çok ince kalıyor, kışlıklar için ise henüz erken. Zaman alışveriş zamanı ama sadece iki ay giyilip, sonra dolap bekçiliği yapacak parçalara da bütçe ayırmak istemiyoruz. O zaman ne almalı? İşte hem sonbaharda, hem de kışın giyilebilecek, tepeden tırnağa, sezonun en önemli 20 parçası.
Haber: ASLI BARIŞ / Arşivi


Hayat kurtaran ceketler
1. Bordo: “Gri, bej ya da siyah renkli bir ceketim var, onunla idare ederim” zihniyeti, ne yazık ki 2012 sonbaharı için geçerli değil. Sezona hâkim olan renk, bordo. Vitrinlerde şarap renginden, koyu kırmızıya varana kadar muhtelif tonlarda bordo ceketlerle karşılaşacağız. Ya deri kısa bir ceket, ya da kadife, kaşmir gibi tok kumaşla dokunmuş bir blazer edinmek şart.
2. Zımbalı: James Dean’in ‘Asi Gençlik’ filminden esinlenilerek yaratılmış, bol zımbalı, deri motorsikletçi ceketleri, bu sezona damga vuran diğer bir parça. Yalnız erkekler için de kadınlar için de dikkat edilmesi gereken nokta, kesimi. Model olarak, kesimleri hayli dar, hatta belden kemerli; trendi yakalamaya çalışırken feci derecede demode olmamak için şoför montu havasındaki bol modellerden uzak durun.
3. Kürklü: Yakası ve manşetleri kürk detaylı, kısa ceketler, Hermes’ten Fendi’ye, Cynthia Rowley’den BCBG Max Azria’ya, neredeyse tüm podyumlarda yer aldı. Boy olarak bel bölgesinde ya da kalça hizasında biten modeller ön planda. Çok feminen ve şık olduğu için gece de gündüz de kullanıma uygun. Erkeklerde ise ‘gocuk’ diye tabir ettiğimiz, yakası kuzu kürküyle kaplı modeller var. Burada en önemli nokta, yapay kürkle üretilmiş modelleri seçmek. 
4. Çift malzeme: Farklı kumaş ve malzemeleri bir araya getiren tasarımlar, sonbaharda çok modern bir şıklık yaratıyor. İdeal işbirliği ise deri ve yün. Kolları yünlü kumaştan, gövde kısmı ise deriden üretilen ceketler, günlük kullanım için ideal. Network’ten Beymen’e Mudo’dan Zara’ya muhtelif mağazalarda alternatif modelleri bulmak mümkün
5. Renkli: Bu sezon deri ceket, etek ya da pantolonu birlikte takımlamak çok moda.
Ancak hepsi siyah olunca, bir motorsiklet çetesine katılacak izlenimi kolaylıkla yaratılabiliyor. Burada imdadımıza renkli deri ceketler koşuyor. Pastel tonlardan metalik renklere, renkli ceketler bu sezonun en havalı modellerinden. Deri tercih etmeyenler için, kalçanın hemen altında, saten kumaşlarda üretilmiş, parlak renkli, daha şık tasarımlar da, bu sezon ön planda. 

Kışa yatırım: Paltolar
1. Militer: Geçtiğimiz yıl da kendisini gösteren askeri akım modası hâlâ sürüyor. Onun için geçen yıl boyun ve bileklerde kemer detaylı, militer bir ceket ya da palto aldıysanız gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz. Yeni alacaksanız, düğmelerinin metalik tonlarda olmasına dikkat edin. Renk olarak ise lacivert, haki, toprak ya da siyah ön plana çıkıyor.
2. Renkli kaşmir: Sadece sonbaharın değil, kış sezonunun en iddialı, en hayat kurtarıcı parçası kaşmir paltolar. Belki gardropta yer alan, bütçeyi en çok zorlayacak ürün ama moda için başlı başına bir ‘yatırım aracı’. Özellikle şıklığına özen gösteren erkeklerin, mutlaka kaşmir bir palto edinmesi şart. Bu sezonun renkleri, koyu yeşil, lacivert, toprak, bordo ve siyah.
3. Desenli: İster geometrik, ister leopar, ister grafik olsun, bu sezon desen neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor. Pastel ya da canlı renkte olsun, uzun ya da kısa,mfark etmez, yeter ki desenli bir parçayı dolabınıza katın.
4. Truvakar: Eldiven kullanmayı sevenler için ideal bir trend: Sıfır yakalı, kısa kollu paltolar. Sonbahar için ideal, kısa kollu ve yakasız olduğu için, insana sıcak basmıyor. Hava soğursa da eldivenlerle ve yaka kürküyle birlikte kullanıp, Audrey Hepburn vari bir şıklık da yaratılabiliyor. Yani hem kullanışlı, hem de havalı.
5. Kış beyazı: ‘Zerafetin düşkünü, beyaz giyer kış günü’ anlayışı, hiç bu kadar demode olmamıştı. Beyaz tonları, kazaklarda, ceketlerde olduğu gibi, paltolar da kendisini çok gösteriyor. H&M’ın sonbahar kış koleksiyonunda bu trendin en güzel uygulamalarını bulmak mümkün. Yalnız kullanımı çok da rahat değil, çabuk kirleniyor. Onun için servet harcamamakta fayda var. (HM)

Ayakkabılarda maskülenlik ön planda
1. Binici çizmesi: Uzun, kısa topuklu ya da topuksuz, diz hizasında çizmeler, sonbaharın en kullanışlı ve de en güzel modellerinden. Topuklu olmadığı için gündüz kullanıma uygun, ayrıca etekle de dar kalıplı pantolonla da takımlanabiliyor. Bu modelin en güzel uygulamaları, Burberry’de. Ama Mango, Zara ve Steve Madden’de de benzerleri var. BI
2. Motorsikletçi botu: Geçen kış da vitrinlerde olan motosikletçi botlarının topukları biraz kısaldı ve üzerine bolca metal zımba eklendi. Ve böylelikle hem erkeklerin hem de kadınların dolabında yer alacak bir trend oluştu. Biraz maskülen olmakla birlikte, sonbaharın en iddialı parçalarından biri. ZARA BOT
3. Desenli loafer: Çorapsız giyinebilecek, tam sonbahara uygun bir model olan loaferlar, bu yıl sıkıcı halinden kurtularak bolca renklendi, desenlendi. Bağıcıklı ya da düz, loaferlar hem kadın hem de erkekler için farklı renk, desen ve modellerle moda gündeminde. 4. Plastik yağmur botu: Artık deyim yerindeyse kabak tadı veren bu trend hâlâ devam ediyor. Plastik yağmur botları, özellikle çocuk modasında çok revaçta.
5. Babetlerde burun farkı: Chanel’in dahiyane tasarımı iki renk babete bu sezon rakipler geldi. Burnu zımbalı, dore ya da farklı renkte tasarımlar, çocuklar için de kadınlar için de eğlenceli ve şık bir tarz yaratıyor. Hem hava iyice soğuduğunda, uzun çorapla giymek mümkün. 

Pantolonlar yeniden ‘in’

1. Boyfriend jean’in dönüşü: Loafer yeniden gündemdeyken, kalçaya oturan, bollaşarak inen ve bilekte yeniden daralan boyfriend modeli jean’in demoda kalmasını bekleyemezdik. Bir denim pantolonu klasiği olan maskülen modelle yeniden içli dışlı olacağız.
2. Oxblood patlaması: İşte bir moda gurusu havasında gezmek isteyenler için dev hizmet. Bordo yerine, ‘oxblood’ kelimesini kullanıyoruz. Nedendir bilinmez, bu sezon için yeni bir kelime tüketildi. Daha önce bahsettiğimiz koyu kırmızı, bordo ve şarap rengi, denim pantolonlarda da kendini gösteriyor.
3. Desenli, renkli skinny: Kenarları desenli, bir dönemin ‘füzo’ pantolonlarını andıran dar kesimli taytlar, Rag&Bone gibi hip tasarımcıların podyumunda yer aldı. Bol, salaş, grunge bir kazakla kullanılabilir. Ancak çok zayıf değilseniz, tavsiye etmiyoruz.
4. Boru paça: Bir dönem fırtına gibi estikten sonra, yerini skinny’ye kaptıran boru paça modeli jean bu sezon vitrinlerde kendisine yer buldu. Özellikle Mavi ve TRF Zara’da farklı renklerdeki versiyonları gerçekten çok kullanışlı.
5. PVC görünüm: Deri tepeden tırnağa her yerde, haliyle pantolonlar da bu durumdan nasibini alıyor. İnsanı deri kadar kilolu göstermeyen bir malzeme olan PVC pantolonlar, yine moda gündeminde. Ancak bu pantolonları ya motorsikletçi botu ya da stiletto’yla birlikte kullanmakta fayda var, zira düz ayakkabıyla insanı kısa bacaklı gösteriyor.