20 dakikada 53 habanero biberi yedi!

20 dakikada 53 habanero biberi yedi!
20 dakikada 53 habanero biberi yedi!
ABD'de düzenlenen "Dünyanın En Acı Biberi Habanero Yeme Yarışması"nda iddialı isimleri tek tek geride bırakan Teresa de Jesus Sandoval birinci oldu.

RADİKAL - Dünyanın en acı biberi habanero için ABD 'nin Los Angeles kentinde bir yarışma düzenlendi. Chichen Itza isimli Meksika restoranında düzenlenen "Habanero Yeme Yarışması"na katılan "midesine güvenen cesur yarışmacılar", 20 dakikada 60 biberi yemeyi denedi. Biberin acısını alması için su, süt, et ve pirinç ikram edilen yarışmacılar, habaneroları yerken bir yandan da gözyaşlarını tutamadı. Bazı yarışmacılar mola verip kendine gelmeye çalıştı.

60 BİBERİN 53'ÜNÜ YEDİ

Gözyaşları içinde bitirilen yarışmayı Teresa de Jesus Sandoval isimli kadın kazandı. Sandoval, 60 biberin 53'ünü yiyerek iddialı yarışmacıları geride bıraktı. Başta Meksika olmak üzere Latin Amerika mutfağında kullanılan habanero, Scoville ölçeğine göre 100 bin ile 325 bin oranında acı. Dünyanın her coğrafyasında tüketilen ve acı olarak kabul edilen jalapeno biberi ise bu ölçeğe göre 2 bin 500 ile 8 bin oranında acı. Habanero, 1999'da en acı biber olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti. ( Sabah )